Kanadské vládní úřady jej však hájí a používají při tom ekonomické i ekologické argumenty.
Předpokládá se, že letos bude u kanadských břehů vybito asi 325.000 tuleních mláďat, jejichž kožešina je cennou surovinou pro výrobu kožichů i dalšího oblečení.
V první etapě lovu, která byla zahájena dnes a potrvá asi 10 až 12 dnů, má být uloveno asi 90.000 zvířat, zbytek pak v průběhu dubna u břehů Newfoundlandu.
Lovci dnes nebyli podle agenturních zpráv s průběhem lovu spokojeni, protože v důsledku neobvykle teplého počasí je u břehů příliš slabý led. To jednak komplikuje přístup lovců k jejich obětem, jednak způsobuje, že tuleni jsou rozptýleni na mnohem větší ploše než obvykle.
Počínání lovců bylo sledováno z lodí mnoha ochránci zvířat, kteří odsuzují krutý způsob zabíjení tuleňů. Lovci v zájmu zachování neporušenosti kožešiny často zvířata nestřílejí, ale ubíjejí palicemi.
Mezi protestujícími byly i celebrity jako bývalá francouzská filmová hvězda Brigitte Bardotová nebo bývalý člen skupiny Beatles Paul McCartney.
Kanadští politikové však obviňování z nelidské krutosti odmítají. Premiér Stephen Harper například při této příležitosti prohlásil, že lov tuleňů je klíčovým odvětvím ekonomiky této části Kanady a kromě toho pomáhá udržovat populaci těchto zvířat na přijatelné úrovni.
Připomněl, že tuleňů žije u kanadských břehů téměř šest milionů, mají tendenci se přemnožovat a působí značné škody na stavech rybích hejn.