V Jižní Koreji byl zatčen vůdce hnutí, které je spojováno se šířením koronaviru

ČTK ČTK
1. 8. 2020 10:28
Jihokorejské úřady v sobotu zatkly zakladatele a vůdce náboženského hnutí Sinčchondži, které bylo v únoru centrem šíření koronaviru v zemi. 88letý I Man-hi čelí podle tiskových agentur obvinění, že před úřady tajil klíčové informace, čímž bránil vyhledávání lidí, kteří se dostali do kontaktu s nakaženými.
Zakladatel náboženského hnutí Sinčchondži hovoří v televizi.
Zakladatel náboženského hnutí Sinčchondži hovoří v televizi. | Foto: Reuters

Hnutí Sinčchondži je spojováno s více než 5200 případy nákazy koronavirem, což představuje 36 procent z celkového počtu infekcí v Jižní Koreji, uvedla agentura Reuters.

Hnutí Sinčchondži se inspiruje křesťanstvím, i když se od jeho učení zásadně odchyluje a bývá považováno za sektu. Odhaduje se, že má více než 200 000 členů.

Infekci mezi členy hnutí podle dřívějších zpráv zřejmě v únoru roznesla 61letá žena označovaná za takzvanou superpřenašečku. Většina infekcí byla spojena s jedním kostelem ve městě Tegu, kde se věřící scházejí.

Vůdce hnutí I Man-hi epidemii nemoci covid-19 označil za "ďáblův čin", který má zastavit rozrůstání hnutí Sinčchondži. Prokuratura vůdce obviňuje, že před úřady skrýval podrobnosti o členech hnutí a o místech, kde se scházejí. Podezřelý je také ze zpronevěry 5,6 miliardy wonů (105 milionů Kč) z církevních fondů.

Hnutí Sinčchondži v prohlášení uvedlo, že jeho vůdce byl znepokojen požadavky vlády na zveřejnění osobních údajů o členech. Nikdy se ale podle sdělení nepokoušel tyto informace tajit.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy