V Jemenu byla ustavena vládní rada, která má vést zemi. Boje o hlavní město však stále pokračují

ČTK ČTK
6. 8. 2016 15:00
Šíitští povstalci v Jemenu a příznivci bývalého prezidenta Alího Abdalláha Sáliha v sobotu sestavili desetičlennou vládní radu, která má vést zemi. Vojenské jednotky věrné současnému prezidentovi Abdar Rabbúovi Mansúrovi Hádímu ale zahájily novou ofenzívu ve snaze dobýt hlavní město Saná, které šíité obsadili v roce 2014. O ukončení jemenského konfliktu se snažila i OSN, pod jejíž záštitou se od dubna do konce července konaly mírové rozhovory. Jednání skončila, když šíité oznámili vytvoření společné vládu se Sálihovými stoupenci. Zprostředkovatel rozhovorů za OSN Ismáíl šajch Ahmad rozhodnutí o sestavení vlády odsoudil. Konflikt si už vyžádal na 6400 mrtvých, z nichž polovina byli civilisté.
Alí Abdalláh Sálih
Alí Abdalláh Sálih | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 48 minutami

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy