Guvernér jihojemenského Adenu přežil pokus o atentát. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil

ČTK ČTK
15. 7. 2016 11:59
Na konvoj, ve kterém jel i guvernér jemenského města Aden, zaútočil zatím neznámý atentátník. Bombový útok však guvernér Ajdarús Zubajdí přežil a exploze zranila jen jednoho vojáka. Předchůdce Zubajdího přišel o život v loňském roce při výbuchu bomby v autě. Guvernér Zubajdí proslul snahou potírat činnost veškerých extremistických skupin, které využily chaosu panujícího v Jemenu kvůli občanské válce.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Aden/Saná - Guvernér jihojemenského města Aden přežil páteční bombový útok na konvoj, ve kterém cestoval se svými strážci. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní bezpečnostní zdroje. Výbušnina explodovala v zaparkovaném autě, při útoku byl zraněn jeden voják. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil.

Ajdarús Zubajdí se stal guvernérem Adenu poté, co byl jeho předchůdce ve funkci loni 6. prosince usmrcen právě při výbuchu bomby umístěné v autě. Atentát měli tehdy na svědomí ozbrojenci z hnutí Islámský stát. Guvernér Zubajdí proslul snahou potírat činnost veškerých extremistických skupin, které využily chaosu panujícího v Jemenu kvůli občanské válce.

Jemenský konflikt začal na podzim roku 2014, kdy šíitští povstalci obsadili Saná a začali zabírat další území na západě a jihu země. Boje si vyžádaly na 9000 lidských životů a vyvolaly humanitární krizi.

Loni v březnu do bojů vstoupila arabská koalice pod vedením Saúdské Arábie. Hájí zájmy jemenské vlády, která se na určitý čas uchýlila do exilu v Rijádu a loni se vrátila, nikoli však do Saná, ale právě do Adenu. Za šíity stojí Írán. V Kuvajtu se sice více než dva měsíce konají s různými přerušeními mírové rozhovory, ale zatím žádný průlom nepřinesly a nyní jsou přerušeny.

 

Právě se děje

Další zprávy