Johannesburg - V Johannesburgu ve čtvrtek začal soud s českým podnikatelem Radovanem Krejčířem, který je spolu s pěti dalšími osobami obžalován z únosu, mučení a pokusu o vraždu.
Podle jihoafrického deníku Times podali obhájci stížnost, ve které tvrdí, že nedostali veškeré požadované dokumenty, a nemohli se tak na proces dostatečně připravit. Přelíčení má pokračovat v pondělí, do kdy mají advokáti dokumenty prostudovat.
"Nevíme, jaké má stát argumenty, protože nám nedal k dispozici všechny důkazy," řekla obhájkyně Annelene van Der Heeverová.
Soudní spis údajně obhajobě předali se začerněnými jmény svědků i začerněnými některými dalšími detaily. "Chci podrobnosti o svědcích obžaloby. Chceme vědět, kdo jsou a zkontrolovat, zda jsou důvěryhodní," dodala advokátka.
Žalobce však namítl, že jména svědků ze spisu vymazal z bezpečnostních důvodu a jejich identitu odhalí až v pravý čas. Soudce však přikázal, aby žalobce požadované informace obhajobě vydal.
Sebevědomý Krejčíř a silná bezpečnostní opatření
Z Krejčíře podle přítomných vyzařovalo sebevědomí a optimismus. V soudní síni prý konverzoval se svou ženu Kateřinou a dvěma dalšími osobami, které ji doprovázely.
Podle jihoafrické tiskové agentury SAPA přijal soud silná bezpečnostní opatření. Těžce ozbrojení policisté prý uzavřeli před příchodem obžalovaných ulici vedoucí k soudní budově. Před jednací síní byli dva a uvnitř další tři ozbrojení policisté. Soudce pak zakázal přítomným divákům během slyšení opouštět místnost.
Projednávání případu bylo již v pondělí odloženo na čtvrtek kvůli nepřítomnosti nově určeného soudce.
Obětí zločinu, ze kterého je Krejčíř obžalován, byl podle prokuratury bratr drogového kurýra, který údajně pro Krejčíře převážel pervitin v hodnotě čtyřiadvaceti milionů randů (asi čtyřiačtyřiceti milionů korun) a i s drogou zmizel. Český podnikatel ho prý chtěl přes jeho bratra vypátrat.
Krejčíř všechna obvinění popřel. Soud se má případem zabývat do konce května.
Krejčíř jako klíčový postava johannesburského podsvětí
Krejčíř žije v JAR od roku 2007, zatčen byl loni v listopadu a od té doby je ve vazbě. Čtyři jeho dosavadní žádosti o propuštění na kauci neuspěly.
Jihoafrická média Krejčíře spojují nejméně s desítkou vražd a dalších trestných činů. Podle reportérů byl jednou z klíčových postav johannesburského podsvětí, za žádný trestný čin zde ale odsouzen nebyl.
Na jih Afriky Krejčíř přesídlil ze Seychel, kam v roce 2005 utekl před policejním vyšetřováním v Česku. V Jihoafrické republice Krejčíř požádal o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován.
Českým soudem byl pravomocně odsouzen k deseti a půl rokům vězení za více než půlmiliardový daňový únik, další kauzy ještě neskončily.