Tisíce muslimů v Jakartě protestovaly proti guvernérovi. Viní ho z rouhání

ČTK ČTK
31. 3. 2017 13:41
V indonéské metropoli Jakartě protestovaly tisíce osob proti tamnímu guvernérovi. Lidé požadovali, aby byl guvernér Basuki Tjahaja Purnama z řad křesťanské menšiny zbaven funkce a zatčen kvůli rouhání. Protest, který zorganizovali radikální muslimové, je již několikátý za poslední měsíce. Druhé kolo voleb, které rozhodne o guvernérovi Jakarty, se koná 19. dubna. Protikandidátem Purnamy je bývalý ministr školství Anies Baswedan, podporovaný konzervativními muslimskými kruhy .
Demonstrace v Jakartě.
Demonstrace v Jakartě. | Foto: Reuters

Jakarta - Několik tisíc lidí se v pátek zúčastnilo demonstrace, kterou v indonéské metropoli Jakartě zorganizovali radikální muslimové na protest proti guvernérovi města.

Demonstranti požadovali, aby byl guvernér z řad křesťanské menšiny zbaven funkce a zatčen kvůli rouhačství. Ještě před začátkem protestu policie zadržela pět lidí, které podezřívá z vlastizrady kvůli plánování demonstrace. Informovala o tom agentura AP.

Nespokojenci se po tradičních pátečních muslimských modlitbách vydali na pochod k přísně střeženému prezidentskému paláci. Účast na páteční protestní akci byla nižší ve srovnání s desítkami tisíc demonstrantů, kteří se zapojili do protestů proti guvernérovi v listopadu, prosinci a v únoru.

Šéf jakartské dopravní policie odhadl počet účastníků pátečního protestu na 13 až 15. Organizátoři zpravidla udávají vyšší odhad počtu demonstrantů než policie.

Verše koránu jako politický boj

Guvernér Basuki Tjahaja Purnama je křesťan a příslušník menšinového etnika Číňanů. V úřadu je od roku 2014.

V kampani před volbami, jejichž druhé kolo se koná 19. dubna, řekl, že jeho političtí soupeři zneužívají veršů koránu k politickému boji. Čelí kvůli tomu obvinění z rouhání, za které mu hrozí až pětileté vězení. Šlo o verš, který podle některých interpretací muslimů zakazuje žít pod vládou nemuslimů. Purnama se později omluvil, nemyslí si ale, že se dopustil rouhání.

Protikandidátem Purnamy v druhém kole voleb je bývalý ministr školství podporovaný konzervativními muslimskými kruhy Anies Baswedan.

Dosavadní guvernér Purnama je velmi oblíben u příslušníků střední třídy v Jakartě. Je oceňován jako politik, který netoleruje korupci. Chaotickou, v mnohém špatně fungující Jakartu chce změnit v čistší, spořádanější a výkonnější město podobné Singapuru, v čemž se mu podařilo učinit jistý pokrok, uvedla AP.

Policie v pátek oznámila, že zatkla pět lidí podezřelých z organizování demonstrace. Je mezi nimi také vůdce skupiny konzervativních muslimů, která chce Purnamu kvůli údajnému rouhání zbavit funkce. Zadržen byl také generální tajemník skupiny konzervativních muslimů Muhammad Al Khaththath, sdělil policejní mluvčí.

Ve hře jsou i prezidentské volby

Už loni v prosinci se na demonstraci proti dosavadnímu guvernérovi sešlo 150 000 lidí. Před akcí policie pozatýkala řadu prominentů včetně dcery a sestry bývalé prezidentky Megawati Sukarnoputriové. Předchozí demonstrace z listopadu se zvrhla v násilí, které si vyžádalo jednoho mrtvého a desítky zraněných.

Podle analytiků může výsledek hlasování o budoucím guvernérovi Jakarty napovědět, kdo vyhraje v převážně muslimské Indonésii prezidentské volby v roce 2019. Současný indonéský prezident Joko Widodo byl před nástupem do funkce guvernérem Jakarty. Purnama je dlouholetým Widodoovým spojencem.

Indonésie je zemí s největší muslimskou populací na světě. Devadesát procent z 240 milionů obyvatel se hlásí k islámu, který ale většina z nich praktikuje v umírněné formě. V zemi je i početná křesťanská a hinduistická komunita.

 

Právě se děje

Další zprávy