V Izraeli byl obviněn mladík za stovky falešných bombových hrozeb. Vydělal na nich miliony

ČTK ČTK
24. 4. 2017 18:35
V Izraeli obvinili osmnáctiletého mladíka. Ten byl autorem stovek falešných bombových poplachů v různých částech světa namířených proti školám, nákupním střediskům, policejním stanicím, aerolinkám nebo letištím. Jeho hrozby byly ale mířeny především na židovská centra. Podežrelý měl tyto služby nabízet ostatním, přičemž měl vypracovaný i vlastní ceník. Například za pohrůžku masakrem ve škole si účtoval 80 dolarů. Celkově si měl přijít až na 240 tisíc dolarů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Jeruzalém - V Izraeli byl v pondělí obviněn osmnáctiletý mladík, který je podle prokuratury zodpovědný za stovky falešných bombových hrozeb různě ve světě. Namířeny byly zejména proti židovským centrům ve Spojených státech, informovala agentura Reuters. Mladík také podle vyšetřovatelů za úplatu nabízel po internetu telefonické hrozby vůči školám, nemocnicím a letadlům, čímž si přišel na 240 tisíc dolarů (téměř šest milionů Kč).

Mladík s izraelským a americkým občanstvím byl zatčen v březnu v Aškelonu na jihu země. Jeho rodiče tvrdí, že trpí těžkou formou autismu a mozkovým nádorem, který ovlivňuje jeho chování. "Není si vědom toho, co dělá," řekla novinářům jeho matka.

Mladý muž je podle izraelské prokuratury autorem falešných bombových poplachů a hrozeb střelbou vůči 2000 různým institucím, včetně škol, nákupních středisek, policejních stanic, aerolinek a letišť v Severní Americe, Británii, Austrálii, na Novém Zélandu a v Dánsku.

Mladíkovy údajné činy si vynutily evakuaci mnoha židovských komunitních center, včetně zařízení pro nejmenší děti. Incidenty odsoudil v únoru americký prezident Donald Trump, který si předtím vysloužil kritiku židovských organizací za nedostatečnou reakci své administrativy.

Podezřelý podle prokuratury umístil svůj ceník na takzvaný darknet, což je obtížně přístupná, anonymní část internetu využívaná mimo jiné k nelegálním obchodům. Za pohrůžku masakrem ve škole si například účtoval 80 dolarů (2000 Kč) a za bombovou hrozbu leteckým společnostem 500 dolarů (12 350 Kč). Své zákazníky dokonce vyzýval, aby ho kontaktovali, pokud mají speciální přání týkající se cílů, a nabízel "řešení na míru". Celkem za to inkasoval ekvivalent 240 tisíc dolarů ve virtuální měně bitcoin.

V Izraeli hrozí mladíkovi až deset let vězení. Obvinění bylo proti němu v pátek vzneseno i v USA. Zdroj z izraelské justice agentuře Reuters řekl, že Izrael dosud neobdržel žádost ze Spojených států o mladíkovo vydání.

 

Právě se děje

Další zprávy