V Íránu zatkli 16 lidí, viní je z pádu měny

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
5. 10. 2012 11:02
Spekulanti prý "využili atmosféru psychologické války vyvolanou nepřáteli"
Foto: Reuters

Teherán - V Íránu bylo zatčeno šestnáct osob, které se měly podílet na pádu tamní měny.

Prudký propad íránského ríjálu vyvolal ve středu v Teheránu demonstraci, proti níž musela zasáhnout policie.

Podle íránských justičních zdrojů citovaných televizní stanicí CNN "nesou (zatčení) hlavní odpovědnost za rozkolísanost měnového trhu".

Demonstranti ve středu protestovali hlavně proti prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi. Právě jemu připisují odpovědnost za rekordní inflaci a další ekonomické problémy země.

Ahmadínežád ale z poklesu hodnoty ríjálu obvinil spekulanty. Už v úterý hovořil o 22 vůdcích gangu, které tajná služba považuje za osoby odpovědné za manipulaci s ríjálem.

O 16 zatčených úřady žádné detaily nezveřejnily. Soudní zdroje pouze uvedly, že tito lidé "využili atmosféru psychologické války vyvolanou nepřáteli" a dohodli se s "určitými domácími i zahraničními skupinami", aby nynější situaci ještě zhoršili.

Nelegálně prý obchodovali s cizími měnami s cílem posílit jejich hodnotu a rozjitřit veřejnost. Přišli si tak prý na značné jmění. Kontem jednoho z obviněných údajně prošlo 300 milionů dolarů.

Íránský ríjál se za minulých deset dní propadl vůči dolaru téměř o 40 procent. Lidé se proto snaží úspory vyměnit za dolary, někteří nakupují i zlato. V pondělí se na černém trhu dolar prodával za více než 37 000 ríjálů, což je o až o 10 000 ríjálů více než týden předtím.

Za potížemi íránského hospodářství jsou zpřísňující se západní sankce vůči Íránu. Svět jimi reaguje na konflikt kolem íránského jaderného programu, který se dlouhodobě nedaří diplomaticky vyřešit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy