Írán: měna padá, nepokoje po zátahu na "veksláky"

ČTK ČTK
3. 10. 2012 22:00
Íránský ríjál se jenom za minulý týden propadl proti dolaru o třetinu
Mahmúd Ahmadínežád.
Mahmúd Ahmadínežád. | Foto: Reuters

Teherán/Washington - Pořádková policie v Teheránu se ve středu při protestech vyvolaných pádem íránské měny střetla s demonstranty a zatýkala překupníky deviz. Hodnota íránského ríjálu se nepřestává propadat a Íránce sužuje rostoucí inflace. Agentura APA s odvoláním na tvrzení nezávislých svědků uvedla, že násilné protesty v íránské metropoli si vyžádaly desítky zraněných a dokonce i ztráty na životech.

Demonstrace propukla po ranní razii proti překupníkům deviz. Policisté začali v teheránské čtvrti Ferdús pátrat po překupnících dolarů a nařídili uzavřít všechny obchody ve čtvrti. Lidé na ně začali metat kamení a zapalovat popelnice. Policisté několik přítomných zatkli, ale protest pokračoval. Na místo byla povolána pořádková policie a ta pak lidi rozehnala slzným plynem.

Demonstranti podle agentury Reuters označovali prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda za "zrádce", jehož politická rozhodnutí krizi způsobila. Student citovaný agenturou APA prý kromě hořících aut a kamenů létajících vzduchem viděl, jak byli biti lidé. Pozdě odpoledne prý byly zakrvácené osoby odnášeny pryč. "Jsem si jist, že vláda všechno popře," řekl.

Íránský ríjál se jenom za minulý týden propadl proti dolaru o třetinu. V zemi je podle oficiálních údajů třiadvacetiprocentní inflace, ale předseda parlamentu minulý týden hovořil o 29 procentech. Míra nezaměstnanosti je oficiálně 12 procent, někteří ekonomové ale mluví skoro o trojnásobku. Ceny potravin vzrostly ve srovnání s loňskem i o 48 procent.

Podle serveru albawaba se mnoho rodin snaží úspory proměnit za dolary nebo jinou západní měnu. Z obavy z rostoucí ekonomické nejistoty také nakupují zlato. Od konce loňského roku ztratil ríjál 60 procent své hodnoty.

Důvodem jsou stále se zpřísňující západní sankce vůči Íránu. Svět jimi reaguje na konflikt kolem íránského jaderného programu, který se dlouhodobě nedaří diplomaticky vyřešit. Vysoký představitel amerického ministerstva financí David Cohen dnes novinářům v Římě řekl, že ríjál "zůstane pod tlakem, pokud zůstanou v platnosti (protiíránské) sankce".

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová ve středu prohlásila, že za rostoucí ekonomické problémy Teheránu může tamní vláda. Uvedla, že sankce by mohly být rychle uvolněny, kdyby byl Teherán ochoten spolupracovat se skupinou šesti velmocí "upřímným způsobem" na otázkách kolem jeho sporného jaderného programu. Skupinu tvoří pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN (Čína, Francie, Rusko, Británie a USA) a Německo.

 

Právě se děje

Další zprávy