Britští meteorologové na londýnském letišti Heathrow v úterý brzy odpoledne naměřili 40,2 stupně Celsia. Tento rekord byl ovšem překonán krátce před 18:00 středoevropského letního času, kdy v Coningsby ve středovýchodní Anglii naměřili 40,3 stupně Celsia.
Teplotní rekord padl i ve Skotsku, kde v Charterhallu u hranic s Anglií naměřili 34,8 stupně Celsia. Dosavadní celostátní maximum 38,7 stupně Britové zaregistrovali v roce 2019 v Cambridgi.
Kvůli vysokým teplotám se v zemi v pondělí i v úterý zastavila železniční doprava, některé školy zrušily výuku a svou činnost omezily i státní instituce či muzea. I jednání britského nejvyššího soudu se kvůli problémům s klimatizací přesunulo na internet. Vedra narušila i leteckou dopravu.
Londýnský hasičský sbor vyhlásil stav pohotovosti kvůli požárům. Nejrozsáhlejší z nich zasáhl část Wennington na východním okraji města, kde bylo v akci 100 hasičů s 15 vozidly.
Vlna veder již týden sužuje velkou část Evropy. V Portugalsku, ve Španělsku a ve Francii ji provázejí rozsáhlé požáry. Ve Francii je nejhorší situace jižně od Bordeaux, kde se dál šíří dva rozsáhlé požáry a plameny tam za týden spálily skoro 200 kilometrů čtverečních a vyhnaly z domovů na 37 tisíc obyvatel.
"Klimatické podmínky jsou šílené. Je to výbušný koktejl," řekl listu mluvčí hasičů Matthieu Jomain.
Vegetace hoří také o několik set kilometrů na sever v Bretani, kde v pondělí vypukl požár u obce Brasparts. Podle rozhlasové stanice Franceinfo mělo v úterý odpoledne ohnisko rozlohu 1700 hektarů. Podobnou plochu zničil požár na jihu Francie u Avignonu, který už se podařilo dostat pod kontrolu.
Ve Francii přitom už teploty začínají klesat. Vrcholu dosahovaly v pondělí, kdy se na západě vyšplhaly ke 40 stupňům. Podle národní meteorologické služby Météo France padly absolutní rekordy na 64 místech. Například i v Paříži maximum dosáhlo 40,5 stupně Celsia. Bylo to teprve potřetí, kdy ve francouzské metropoli padla čtyřicetistupňová hranice.
Lesní požáry ve Španělsku, s nimiž hasiči bojují více než týden, už zničily na 30 tisíc hektarů porostů a vyžádaly si dvě oběti. Nejhorší je situace na severozápadě země v provincii Zamora, kde před ohněm evakuovali na 6 tisíc lidí. Kvůli požárům v této oblasti byla také zastavena železniční doprava mezi Madridem a regionem Galicie. Podle deníku El País letos požáry ve Španělsku zničily už na 140 tisíc hektarů.
V Řecku oheň rozdmýchaný silným větrem zasáhl hornatou oblast u Penteli, necelých 30 kilometrů na severovýchod od centra Atén, a úřady kvůli němu nařídily evakuaci tří místních obcí.
Německo pak v úterý podle meteorologické služby DWD zažilo nejteplejší den letošního roku. Nejvýše se teplota vyšplhala v Duisburgu na západě země, kde pozdě odpoledne naměřili 39,5 stupně Celsia.
Světová meteorologická organizace předpovídá, že po úterním vyvrcholení vlny veder teploty zůstanou nad obvyklými hodnotami až do poloviny příštího týdne. Zástupci organizace také očekávají, že kvůli vedrům budou umírat další lidé v pokročilém věku a pacienti s různými zdravotními komplikacemi.
Šéf Světové meteorologické organizace Petteri Taalas upozornil, že "negativní trend" zhoršujících se vln veder bude zřejmě pokračovat po celá desetiletí, a to nejméně do roku 2060.
Vědci z evropské agentury pro sledování atmosféry Copernicus Atmosphere Monitoring Service v souvislosti s vedry varovali před nezdravou úrovní znečištění přízemním ozonem v Evropě. Světová zdravotnická organizace stanovila limit pro osmihodinovou expozici přízemnímu ozonu na 100 mikrogramů na metr krychlový. V některých místech na jihu Evropy, zejména na Pyrenejském poloostrově a jihu Itálie, tyto hodnoty přesáhly 200 mikrogramů na metr krychlový.