Tallin/Stockholm - Stovky lidí se v neděli shromáždily v Estonsku a ve Švédsku, aby uctily památku 852 obětí nejhorší poválečné námořní katastrofy v Evropě, k níž došlo před 20 lety. Trajekt Estonia se tehdy nečekaně rychle potopil při noční plavbě z Tallinu do Stockholmu.
V estonské metropoli se podle agentury AP mimo jiné konal šestihodinový koncert, který trval stejnou dobu, jakou v noci z 27. na 28. září 1994 trvala osudná plavba. Po jeho skončení účastníci položili květiny k památníku obětem neštěstí, ozářenému 852 svícemi.
"Tato událost se dotkla nás všech. Ať přímo, či nepřímo... zasáhla srdce každého," pronesl starosta Tallinu Edgar Savisaar k zástupu truchlících u památníku tvořeného dvěma prohnutými ocelovými pláty zobrazujícími tragickou plavbu.
Vzpomínkové akce se dnes konaly rovněž ve Švédsku. Zúčastnili se jich členové vlády i král Carl XVI. Gustaf.
Trajekt Estonia, dlouhý přes 160 metrů, osudné noci vyplul přes nepříznivé podmínky - vál silný vítr a na moři byly vysoké vlny. Během plavby se utrhla sklopná příď, která chránila vjezd do podpalubí, loď začala rychle nabírat vodu a během 30 minut klesla pod hladinu. Z 989 lidí na palubě se jich podařilo zachránit jen 137. Mezi oběťmi byli občané 17 zemí, včetně více než 500 Švédů a kolem 290 Estonců.
Záchranáři z moře a ze záchranných člunů vyprostili jen 94 těl. Místo neštěstí - ležící u pobřeží na jihozápadě Finska, kde 80 metrů pod hladinou spočívá vrak - pak bylo prohlášeno za místo posledního odpočinku pro 757 nenalezených obětí.
Komise zkoumající příčiny a průběh katastrofy dospěla k závěru, že utržení sklopné přídě lodi bylo důsledkem konstrukční chyby a nedostatečné údržby. Část viny nesla i posádka, jež podcenila vážnost situace.