V domově pro veterány v USA zastřelil tři rukojmí bývalý pacient. Nakonec zabil i sebe

ČTK ČTK
10. 3. 2018 11:48
Bývalý příslušník pěchoty v pátek držel v kalifornském domově pro veterány jako rukojmí tři ženy a nakonec zastřelil je i sebe.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Yountville - Muž, který v pátek držel v kalifornském domově pro veterány jako rukojmí tři ženy a nakonec zastřelil je i sebe, byl dříve pacientem tamního programu pro veterány trpící posttraumatickým syndromem.

Úřady uvedly, že šlo o šestatřicetiletého bývalého příslušníka pěchoty Alberta Wonga, který odsloužil rok na misi v Afghánistánu v letech 2011 až 2012, napsala agentura AP.

Kalifornský guvernér Jerry Brown nařídil stažení vlajek na půl žerdi v hlavním městě státu k uctění obětí.

Drama s tragickým koncem se odehrálo v komplexu pro válečné veterány v kalifornském Yountville. Wong pronikl do zařízení, kam před tím docházel na terapii, v pátek dopoledne na rozlučkovou oslavu jednoho ze zaměstnanců.

Podle výpovědi jednoho z obyvatel domova, Roda Allena na stanici KPIX-TV, Wong nejprve dovolil některým účastníkům oslavy odejít, tři ženy ale vzal jako rukojmí. Zhruba po osmi hodinách marných snah policejních vyjednavačů o navázání kontaktů s pachatelem byla uvnitř domova objevena mrtvá těla zajatých žen i střelce.

Podle úřadů a příbuzných jedné z obětí, citovaných agenturou AP, zabil Wong trojici žen, které zasvětily své životy snahám pomoci traumatizovaným veteránům. Obětí střelce se staly 48letá výkonná ředitelka domova pro veterány Christine Loeberová, 42letá klinická ředitelka Jennifer Golicková a klinická psycholožka 29letá Jennifer Gonzalesová.

"Tyto ušlechtilé ženy s nejvyšší profesionalitou zasvětily svou kariéru službě našim národním veteránům, osobně těsně pracovaly s těmi, kdo nejvíce potřebovali pozornost po svém nasazení v Iráku a v Afghánistánu," zdůraznilo v prohlášení zařízení Pathway Home.

Tchán zabité Golickové Bob Golick v rozhovoru řekl, že jeho snacha nedávno Wonga z programu vyloučila. Dodal, že Golicková zatelefonovala svému manželu Markovi, aby mu řekla, že ji drží jako rukojmí bývalý voják. Pak už se neozvala.

Střelec přišel do domova kolem 10:30 místního času (19:30 SEČ). Krátce nato byla zaznamenána jeho přestřelka se zástupcem šerifa okresu Napa Valley. Pak se už policistům nepodařilo s Wongem navázat žádný kontakt.

V době střelcova příchodu se na pozemku komplexu veteránů nacházela skupina asi 80 studentů, podařilo se je ale bezpečně evakuovat.

Zařízení v Yountville je největším domovem pro veterány ve Spojených státech. Žije v něm zhruba 1000 starých, nemocných či postižených vysloužilců z druhé světové války, války v Koreji a Vietnamu i dalších ozbrojených konfliktů, které USA v minulosti vedly.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy