V Debalcevu zuří tanková bitva, povstalci utahují smyčku

Martin Novák Martin Novák
30. 1. 2015 13:10
Kapsa kolem města zasahuje hluboko do území povstalců a přerušuje dopravní spojení mezi jejich největšími městy.
Foto: Reuters

Kyjev – Proruští separatisté se nedaleko Doněcka snaží zlikvidovat kapsu, kterou - do hloubi jejich území - drží ukrajinská armáda.

Vrhli obrovskou sílu na město Debalceve. Podle svědectví z místa ostřelují město z raketometů a děl. Přesunuli tam údajně desítky tanků.

Ukrajinští vojáci pochovávají jednoho ze svých kolegů.
Ukrajinští vojáci pochovávají jednoho ze svých kolegů. | Foto: Reuters

Vůdce separatistů Alexandr Zacharčenko tvrdí, že Debalceve je obklíčeno, a vyzývá ukrajinské vojáky, aby se vzdali. Po poledni prohlásil:  "Debalcevský kotel je uzavřen. Kdo se z něho kdo bude chtít probít, bude čelit naší palbě.“

Kyjev to odmítá, boje podle něj pokračují a povstalci mají vysoké ztráty. "Žádný debalcevský kotel neexistuje," uvedlo ministerstvo obrany. Obránci měst prý naopak zničili několik tanků nepřítele.

Zprávy se těžko ověřují, protože přímo na místo bojů se nikdo kromě účastníků bitvy nedostane. Podle ukrajinské vlády na straně rebelů bojují v Debalcevu i ruští vojáci a kolony s vojenskou technikou přijíždějí od ruské hranice.

Jeden z ukrajinských armádních zdravotníků řekl televizi Euronews, že zraněných je mnoho. "Každý den nám přivezou čtyřicet až padesát zraněných vojáků. Ošetřujeme také přibližně deset civilistů denně," uvedl plukovník Ihor Ilkiv.

Kliknutím se zvětší válečná mapa východní Ukrajiny i s Debalcevem a okolím.
Kliknutím se zvětší válečná mapa východní Ukrajiny i s Debalcevem a okolím. | Foto: Aktuálně.cz

Z 26 tisíc předválečných obyvatel Debalceva jich zůstalo jen málo.

"V Debalcevu není elektřina, voda ani nefunguje topení. Těžko říci, kolik je mrtvých nebo raněných. Sanitky ani jiná auta tam nemohou zajet, město zůstalo úplně bez jakýchkoliv služeb.

Lidé si vaří jídla na ohni na ulici nebo u vchodu do domů, ale není to bezpečné. Možnost chytit signál je jen ve čtvrtém patře budovy místní správy," uvádí reportérka ukrajinské televize Hromadske TV Anastasija Stavková.

Debalceve a okolí je pro doněcké povstalce důležité. Vede tudy silnice a železnice, která spojuje dvě největší města v jejich držení: Doněck a Luhansk.

"Není to daleko, ale kvůli současné situaci trvá cesta mnoho hodin, protože se musí jet objížďkou po špatných silnicích," řekl před dvěma týdny Aktuálně.cz lékař Alexandr Tyškevič z Doněcka.

Na jaře Debalceve obsadili separatisté, ale v srpnu je ukrajinská armáda vytlačila. Frontová linie protínala jižně od města vesnici Nikišino. Rebelové a ukrajinští vojáci tam stáli ve vzdálenosti zhruba 200 metrů od sebe.

Pro místní obyvatele to byla pohroma. Vesnice se vylidnila. Boje těžce dopadly na městečko Vuhlehirsk, které leželo na území povstalců. Většina jeho obyvatel totiž měla práci v Debalcevu.

Nynější bitva připomíná střet u nedalekého města Ilovajsk, kde se několik tisíc příslušníků ukrajinských dobrovolnických praporů dostalo loni v srpnu do obklíčení. Pokusili se Ilovajsk dobýt, ale místo toho jich tam po odříznutí všech únikových cest stovky zahynuly.

Velitelé povstalců tehdy slíbili Ukrajincům volný odchod, ale pak pálili po konvoji několika desítek vozů.

Porážku v Ilovajsku považují Ukrajinci za zatím největší neúspěch ve válce. Kvůli ní odstoupil z funkce ministr obrany Valerij Heletej.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy