V Donbasu se pohybují neoznačené vojenské kolony, hlásí OBSE

Živě
Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Proruští separatisté tvrdí, že obklíčili strategické město Debalcevo, kde se podle jejich odhadů nachází až 10 000 ukrajinských vojáků.

Šéf samozvané "Doněcké lidové republiky" Alexander Zacharčenko je vyzval, aby se vzdali a zachránili si tak život.

To jen pár hodin před očekávaným jednáním v Minsku, kde se mělo řešit právě uklidnění situace v Donbasu. Sešlo z něj ale, jelikož do Běloruska nepřijela delegace z Kyjeva.

Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
21:45

Ukrajinské ministerstvo obrany často upozorňuje na přesuny zbraní v povstalecké zóně, ne vždy ale informace potvrzuje OBSE. Rusko vytrvale odmítá, že by vzbouřence v Donbasu jakkoli vyzbrojovalo.

21:40

U obce Ternove, která leží v povstaleckém území mezi městy Šachtarsk a Torez, mise zaznamenala kolonu jedenácti tanků a velkorážné dělo. Nedaleko se pohybovaly dva neoznačené obrněné transportéry. Jejich osádka podle OBSE dohlížela na bezpečí dělníků, kteří opravovali poškozené dálkové vedení elektřiny vedoucí z Ruska. Nákladní vůz opravářů měl ruskou poznávací značku.

Foto: Reuters
21:35

Patnáct kilometrů východně od Doněcku kontroloři OBSE zaznamenali konvoj sedmi obrněných transportérů bez identifikačních znaků, které směřovaly na západ směrem k frontě. Ještě hlouběji v povstaleckém území byla spatřena houfnice ráže 122 milimetrů, kterou obsluha naložila na tahač a odvezla na západ směrem k Doněcku. Stejným směrem podle pozorovatelů OBSE mířily tři autobusy plné mužů v uniformách bez výložek, vyzbrojených samopaly.

21:30

Mise evropských pozorovatelů zaznamenala na východě Ukrajiny pohyb neoznačených vojenských kolon, které projížděly částmi Doněcké oblasti kontrolovanými povstalci. Oznámila to Organizace pro bezpečnost a spolupráci (OBSE), jejíž pracovníci monitorují situaci ve válkou zmítaném Donbasu.

Foto: Reuters
20:15

Ukrajinu dosud na jednáních s povstalci zastupoval exprezident Leonid Kučma v roli konzultanta, nikoli oficiálního zástupce Ukrajiny. Kyjevský parlament navíc nedávno schválil zákon, jímž fakticky vyhlásil vedoucí představitele doněcké a luhanské "lidové republiky" za teroristy. Jakýkoli kontakt s nimi tudíž ukrajinský zákon zakazuje.

Jednání v Minsku: zleva Leonid Kučma, Alexandr Zacharčenko, Heidi Tagliaviniová, Michail Zurabov a Igor Plotnickij.
Jednání v Minsku: zleva Leonid Kučma, Alexandr Zacharčenko, Heidi Tagliaviniová, Michail Zurabov a Igor Plotnickij. | Foto: Reuters
20:00

Kyjevská vláda žádá, aby se na jednání o urovnání krize dostavili vůdci doněckých a luhanských povstalců Alexandr Zacharčenko a Igor Plotnickij.Oba v pátek s požadavkem vyslovili souhlas, předložili ale své vlastní podmínky, které budou pro ukrajinskou vládu těžko přijatelné. "Kyjev musí zastavit bojové akce proti našim republikám a (prezident Petro) Porošenko musí zveřejnit dekret, jímž jmenuje svého zplnomocněnce pro minskou schůzku" uvedli Zacharčenko a Plotnickij ve společném prohlášení.

18:10

Ředitel vývozní společnosti UNIS-Group Suvad Osmanagić podle agentury prohlásil, že tito politici vážně poškodili celý průmysl - způsobili nejen finanční škody, ale také ztráty pracovních míst. Proto proti nim podal stížnost na zneužití úřadu. AP poznamenala, že Rusko varovalo Bosnu, aby nedodávala Ukrajině zbraně. . Na základě zmíněného kontraktu měla podle AP společnost UNIS-Group dodat 300 tun munice ukrajinskému ministerstvu vnitra.

18:05

Bosenský vývozce zbraní inicioval trestní stíhání současného a předchozího ministra obchodu kvůli zablokování kontraktu s Ukrajinou v hodnotě pěti milionů eur (téměř 140 milionů korun). Ministři se prý proti smlouvě postavili kvůli tlaku Ruska. Informovala o tom agentura AP.

17:48

Server Ukrajinska pravda publikoval video ze čtvrtečních bojů o město Vuhlehirsk.

To podle dostupných zpráv z větší části kontrolují separatisté, což připustil i velitel ukrajinského praporu Donbas Semen Semenčenko. Město leží blízko strategického Debalceva.

17:05

Na východě Ukrajiny bojují stovky veteránů z válek v Čečensku. Na straně separatistů dokonce mají svůj prapor, který se jmenuje Smrt.

Podívejte se na fotoreportáž z výcviku ozbrojenců.

16:52

Doněckem se šíří spekulace, že dnešní střelba na kulturní dům a trolejbus je výsledkem rozkolu mezi vedením Doněcké lidové republiky a čečenskými žoldnéři, kteří slouží v ozbrojených silách separatistů. Palbu prý mají na svědomí Čečenci, píše server segodnja.ua. Při dnešním ostřelování města z minometů a děl zemřelo nejméně sedm lidí.

15:58

Přečtěte si na Aktuálně.cz článek o aktuální situaci na bojišti: V Debalcevu zuří tanková bitva. Povstalci utahují smyčku.

Foto: Reuters
15:55

Ukrajinská vláda obvinila povstalce z útoku na frontu lidí, kteří čekali před kulturním domem v Doněcku na humanitární pomoc. Podle posledních zpráv zemřelo při ostřelování sedm osob.

15:50

Lotyšsko vyšetří mapu, která se objevila na internetu a propaguje separatismus na východě země, obývaném převážně ruskojazyčným obyvatelstvem.

15:32

Kontaktní skupina se sejde v Minsku k jednání o míru na Ukrajině zítra. Prohlásil to bývalý prezident Ukrajiny Leonid Kučma, který je členem vyjednávacího týmu. Delegace doněckých separatistů byla v Minsku už dnes a tvrdí, že se vrací domů, protože z Kyjeva nikdo nedorazil.

15:21

List Ukrajinska pravda napsal, že Kyjev požadoval, aby se jednání v Minsku zúčastnili přímo vůdcové rebelů Alexandr Zacharčenko a Igor Plotnickij, kteří uzavřeli zářijovou dohodu o příměří.

15.12

I přes evropské a americké sankce loni ruská ekonomika vzrostla o 0,6 procenta. Uvedl to dnes Ruský statistický úřad.

15:11

"Bohužel jsme se nedočkali ukrajinské strany," řekl ruským novinářům na letišti v Minsku vyjednávač za rebely z Luhanska Vladislav Dějněgo.

Ujistil, že povstalecká delegace šla na jednání s připraveným návrhem, avšak "Kyjev se opět vyhnul" jednáním a uzavření dohody. A to vůdcové neuznávané Doněcké a Luhanské lidové republiky prý byli připraveni okamžitě odletět do Minsku, aby případnou mírovou dohodu potvrdili svými podpisy.

14:50

Literární historik Martin C. Putna dnes přinesl na Pražský hrad výtisk své knihy o ruské historii. Prý aby se prezident Miloš Zeman více poučil o věcech, o kterých rád mluví. Putna, který je znám jako Zemanův kritik, to řekl novinářům. Knihu převzal hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Slíbil, že si ji přes víkend přečte a v pondělí ji předá Zemanovi.

Putna ve své nové knize Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity nabízí pohled na kulturní a duchovní kořeny, z nichž vyrůstá současná ruská politika. Na vybraných literárních a uměleckých dílech Putna vysvětluje hlavní body ruských kulturních a duchovních dějin, které vedly od svatého Vladimíra k Vladimiru Putinovi a od jurodivých k Pussy Riot.

Do knihy napsal věnování, ve kterém vyjádřil přání, aby se Zeman "hlouběji poučil o věcech, o kterých rád hovoří". Před novináři poznamenal, že se k prezidentovým názorům již několikrát kriticky vyjadřoval, například o výroku, že válka na Ukrajině je pouhou chřipkou. Doufá, že knihou přispěje k poučenější argumentaci. Na otázku, zda Zeman potřebuje poučenější vhled do problematiky, Putna odpověděl, že je o tom "dost přesvědčen".

"Každé hnutí založené na silném vůdci je trochu podezřelé," říká Martin C. Putna.
"Každé hnutí založené na silném vůdci je trochu podezřelé," říká Martin C. Putna. | Foto: ČTK
14:41

"Běloruské ministerstvo zahraničí nám potvrdilo, že tam nebudou žádní zástupci Ukrajiny. Mírové rozhovory jsou zrušeny, odjíždíme z Minsku," řekl Pušilin.

Podle Kyjeva se ukrajinští představitelé zúčastní jen mírových rozhovorů s těmi, kteří jsou oprávněni podepsat dohodu.

14:38

Delegace Doněcké lidové republiky přicestovala na mírová jednání do Minsku, ale z Kyjeva se nikdo nedostavil, takže se vrací domů. Tiskové agentuře separatistů DAN to řekl místopředseda parlamentu samozvané republiky Denis Pušilin. Ukrajinský prezident Petr Porošenko dnes vyzval k obnovení rozhovorů v Minsku.

Server Ukrajinska pravda napsal, že ukrajinská strana požadovala, aby se jednání v Minsku zúčastnili přímo vůdcové rebelů Alexandr Zacharčenko a Igor Plotnickij, kteří uzavřeli zářijovou dohodu o příměří.

14:01

Ukrajinská tajná služba SBU zadržela v Kyjevě novináře ruské televize LifeNews, napsala agentura TASS s odvoláním na ředitele holdingu News Media Arama Gabreljanova.

Podle něj byli žurnalisté odvezeni na neznámé místo.

14:00

Nový rekord ukrajinské měny. Přes šestnáct hřiven za dolar.

13:48

Ukrajinská kontrarozvědka zadržela v Luhanské oblasti dvaačtyřicetiletého Rusa, který válčil za separatisty. Podle agentury Unian vypověděl, že byl na Ukrajinu poslán za trest kvůli krádeži automobilu, které se dopustil koncem loňského roku v Rostově na Donu.

13:42

Poslanec ukrajinského parlamentu Anton Geraščenko popírá, že by separatisté obsadili většinu města Vuhlehirsk. Hovořil prý s vojáky přímo na místě a ti to vyvracejí. Lídr doněckých povstalců Alexandr Zacharčenko ráno řekl, že po těžkých bojích jeho muži ovládají centrum. Vuhlehirsk leží blízko Debalceva.

Foto: Aktuálně.cz
13:24

Ruská centrální banka dnes překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu o dva procentní body na 15 procent. Nižšími náklady na úvěry se snaží podpořit domácí ekonomiku, která kvůli levné ropě a západním sankcím směřuje do recese. Rubl na rozhodnutí banky reagoval poklesem.

 

V prosinci centrální banka základní úrok zvýšila o 6,5 procentního bodu na 17 procent, aby zastavila propad rublu a zmírnila růst cen. Vyšší úroky posilují atraktivitu měny, zároveň však podkopávají hospodářský růst, protože omezují zájem o půjčky.

Foto: Reuters
12.44

Těžké boje se odehrávají ve městě Vuhlehirsk nedaleko Debalceva. Potvrdil to mluvčí protiteroristické operace (Kyjev tak označuje válku na východě země) Andrij Lysenko. Na sociální síti Facebook se v noci objevily zprávy, že ukrajinští vojáci se ve městě stáhli k vlakovému nádraží a centrum ovládli separatisté, kteří na Vuhlehirsk pálí z raketometů Grad. Separatisté z gradů ostřelují rovněž město Popasna, které leží dál za frontovou linií.

Separatisty vlastněný raketový systém Grad v ulicích Doněcku.
Separatisty vlastněný raketový systém Grad v ulicích Doněcku. | Foto: Reuters
12:16

Při dopadu granátů na různá místa Doněcka zahynulo nejméně sedm civilistů. Píše o tom server Segodnja.ua. Jeden z granátů údajně zasáhl trolejbus, mezi mrtvými je jeho řidič. Další dopadly na budovu kulturního centra.

12:03

Východoukrajinské Debalcevo je už přes týden bez elektřiny. Jak na Twitteru napsal editor serveru Kyiv Post Maxim Tucker, například mobily si lidé nabíjejí u generátorů.

11:35

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg předpokládá, že se příští týden setká s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj bezpečnostní konference v Mnichově.

Severoatlantická aliance pozastavila po ruské anexi Krymu veškerou praktickou spolupráci s Moskvou, otevřena zůstala právě jen možnost diplomatických a politických jednání. "Právě ve složité době, jako je nyní, je důležité se setkávat a diskutovat také o těžkých otázkách," podotkl Stoltenberg na tiskové konferenci.

11:09

Velitel ukrajinského praporu Donbas Semen Semenčenko podle listu Ukrajinska pravda připustil, že povstalci po dělostřeleckém přepadu ovládli městečko Vuhlehirsk, tedy další pozici u Debalceva.

Po městě prý nepřetržitě pálí raketomety a minomety, protivník se snaží vojákům odříznout přístupy k městu, nicméně Ukrajinci prý stále situaci kontrolují a mají dost sil, zbraní a munice.

Simon Semenčenko, velitel dobrovolnického Donbas Batalionu, který stojí proti proruským separatistům.
Simon Semenčenko, velitel dobrovolnického Donbas Batalionu, který stojí proti proruským separatistům. | Foto: Reuters
10:50

Strach z války? Ne, Donbas teď děsí spíše hlad. Zůstat můžete, ale daně musíte platit nám, zní z východu Ukrajiny.

Přečtěte si reportáž Aktuálně.cz z neuznané "Doněcké lidové republiky".

10:11

Most přes Kerčský průliv, jenž má spojit Rusko s anektovaným Krymem, postaví společnost Strojgazmontaž. Oznámila to ruská vláda s tím, že most má být hotov do prosince 2018.

Společnost patří Arkadiji Rotenbergovi, blízkému příteli prezidenta Vladimira Putina a jednomu z lidí na sankčních seznamech USA a EU. Rotenberg patří k nejvlivnějším byznysmenům.

Časopis Forbes jeho majetek odhadoval před krizí na Ukrajině na čtyři miliardy dolarů. Společně s bratrem Borisem získal desítky kontraktů v Soči, a to za 229 miliard rublů.

Ruský byznysman a miliardář.
Ruský byznysman a miliardář. | Foto: Aktuálně.cz
09:49

Podle ministerstva obrany povstaleckým jednotkám pomáhají ruští poradci a instruktoři a v druhé linii jsou prý nasazeny i jednotky pravidelné ruské armády.

09:33

Armáda informovala, že za uplynulých 24 hodin přišla o pět mužů, dalších 23 bylo zraněno.

09:29

Kyjev informace o obklíčení Debalceva nepotvrdil.

Podle armádního analytika Dmytra Tymčuka boje pokračují, obě strany masivně používají dělostřelectvo a protivník dostává posily v podobě raketometů i samohybných děl.

09:24

Ukrajinská armáda podle jednoho z povstaleckých velitelů Eduarda Basurina během uplynulých 24 hodin ztratila další důležité pozice i devět tanků, sedm bojových vozidel pěchoty, 117 padlých a 67 raněných vojáků.

Povstalci dříve odhadovali, že v Debalcevu obklíčili až 10 000 ukrajinských vojáků. Ukrajinské velení přiznává mnohem nižší ztráty a ujišťuje, že podniká kroky, aby odvrátilo ohrožení svých jednotek u Debalceva.

Foto: Reuters
09:21

Proruští separatisté tvrdí, že ve strategickém městě Debalcevo obklíčili ukrajinské jednotky. Šéf samozvané "Doněcké lidové republiky" v ruské televizi Rossija 24 vojáky vyzval, aby složili zbraně.

"Chci se obrátit na všechny ukrajinské vojáky. Chlapci, mám návrh - složte zbraně a vyjděte ven," vzkázal. "Máte šanci zachovat si život a zůstat celí. Vzdejte se a budete žít. Slibuji, že se pak všichni vrátíte domů."

08:56

Porošenko chce, aby se jednalo o okamžitém zastavení palby, obnovení kontroly hranic a stažení těžké výzbroje z frontové linie vymezené v zářijovém minském memorandu. Právě vymezení této linie je ale hlavní předmět sporu.

Kyjev trvá na stavu z loňského září, kdy bylo první příměří dojednáno, separatisté a Moskva chtějí prosadit nynější stav a zohlednit územní zisky vzbouřenců.

08:53

V Minsku by se měla opět sejít takzvaná kontaktní skupina. Konání schůzky, k níž vyzval ukrajinský prezident Petro Porošenko, oznámilo ve čtvrtek jako "jistou věc" běloruské ministerstvo zahraničí.

Západní státy i ukrajinská vláda považují kontaktní skupinu za v podstatě jediný nástroj k urovnání krvavého donbaského konfliktu, který si od loňského dubna vyžádal přes 5100 obětí. V tomto formátu se už podařilo dojednat dvakrát příměří, ani jedno ale dlouho nevydrželo.

08:37

O tom, zda o další jména navržená evropskými diplomaty seznam skutečně rozšíří, rozhodnou ministři na své další schůzce v pondělí 9. února.

Na seznamu je zatím 132 lidí z Ukrajiny i Ruska a 28 firem. Mají zakázaný vstup do zemí EU a zmrazený majetek kvůli podílu na ruské anexi Krymu nebo na destabilizaci situace na východě Ukrajiny.

08:35

Ministři zahraničí EU chtějí mít do týdne nová jména, o která bude možné rozšířit sankční seznam osob se zmrazeným majetkem a zakázaným vstupem do zemí Unie kvůli ukrajinské krizi.

Dohodli se na tom ve čtvrtek na mimořádné schůzce v Bruselu. Platnost evropských sankcí bude také prodloužena až do září, uvedla na tiskové konferenci po jednání šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 30. 1. 2015 22:30
 

Právě se děje

Další zprávy