V Davosu se řeší budoucnost ropy. Převládají obavy

Reuters,man
25. 1. 2008 17:47
Drahá ropa zpomalí globální hospodářský růst
V diskusi na Světovém ekonomickém fóru vystoupil i zakladatel Microsoftu Bill Gates.
V diskusi na Světovém ekonomickém fóru vystoupil i zakladatel Microsoftu Bill Gates. | Foto: Reuters

Davos - Dlouhodobě vysoké ceny ropy maří šance rozvinutých zemí na další hospodářský růst.

Na tom se shodli v diskusi na probíhajícím Světovém ekonomickém fóru v Davosu politici z USA, Evropské unie a Japonska.

Cena suroviny krátce po Novém roce vystoupala přes sto dolarů za barel, v posledních dnech se drží kolem devadesáti dolarů. Předvídat další vývoj je krajně nesnadné.

ČTĚTE VÍCE: Ropa zlomila hranici 100 dolarů. Řítí se svět do krize?

Na tahu je OPEC

Členské země Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zatím neuvedly, jak zareagují na výzvy ke zvýšení těžby, což by cenu srazilo dolů.

Mezi účastníky fóra je i ománský podnikatel Chalfán Muhammad Esrí, ředitel společnosti Prosper Management Consultancy
Mezi účastníky fóra je i ománský podnikatel Chalfán Muhammad Esrí, ředitel společnosti Prosper Management Consultancy | Foto: Reuters

Ministři třinácti států OPEC rozhodnou o dalších krocích na své příští schůzce v pátek 1.února ve Vídni.

"Vývoj nás nutí k obavám, ale existuje společná vůle po řešení a dosažení stability," řekl v Davosu britský ministr obchodu John Hutton.

Americký ministr energetiky Sam Bodman znovu vyzval OPEC ke zvýšení těžby, podpořil jej i japonský ministr obchodu Akira Amari.

K varovným hlasům se připojila rovněž Evropská unie.

"Evropská komise plně sdílí názor, že současné ceny ropy vyústí ve zpomalení globálního hospodářského růstu," uvedl mluvčí eurokomisaře pro energetiku Feran Taradellas Espuny. 

Vzácný optimismus z Iráku

Optimisticky naopak hovořil v Davosu irácký ministr ropného průmyslu Husajn Šahristání. V Iráku se podle něj zlepšila bezpečnostní situace a ubylo sabotáží na ropovodech a ropných terminálech.

To prý irácké vládě letos umožní vyvážet denně v průměru o 400 tisíc barelů více než v uplynulém roce. Denní produkce se tak zvýší ze 2,3 miliónu barelů na 2,7 miliónu barelů.

"Infrastrukturu a techniku máme sice zastaralou a zanedbanou, zato však už alespoň dokážeme ropovody a klíčová místa ropného průmyslu ochránit," uvedl irácký ministr.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
před 42 minutami

Starosta Novotný napsal, že chce aby komunista Ondráček "visel". Trestný čin to není, rozhodl soud

Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na Twitteru mimo jiné napsal, že by si přál, aby poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) "visel". Na konci září tak rozhodl odvolací Městský soud v Praze, který potvrdil, že by se skutkem měl zabývat správní úřad.

Novotný čelil obžalobě z podněcování k trestnému činu za to, že na twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky "visel". Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na ukrajinské území okupované proruskými separatisty zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

Další zprávy