Davos - Dlouhodobě vysoké ceny ropy maří šance rozvinutých zemí na další hospodářský růst.
Na tom se shodli v diskusi na probíhajícím Světovém ekonomickém fóru v Davosu politici z USA, Evropské unie a Japonska.
Cena suroviny krátce po Novém roce vystoupala přes sto dolarů za barel, v posledních dnech se drží kolem devadesáti dolarů. Předvídat další vývoj je krajně nesnadné.
ČTĚTE VÍCE: Ropa zlomila hranici 100 dolarů. Řítí se svět do krize?
Na tahu je OPEC
Členské země Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zatím neuvedly, jak zareagují na výzvy ke zvýšení těžby, což by cenu srazilo dolů.
Ministři třinácti států OPEC rozhodnou o dalších krocích na své příští schůzce v pátek 1.února ve Vídni.
"Vývoj nás nutí k obavám, ale existuje společná vůle po řešení a dosažení stability," řekl v Davosu britský ministr obchodu John Hutton.
Americký ministr energetiky Sam Bodman znovu vyzval OPEC ke zvýšení těžby, podpořil jej i japonský ministr obchodu Akira Amari.
K varovným hlasům se připojila rovněž Evropská unie.
"Evropská komise plně sdílí názor, že současné ceny ropy vyústí ve zpomalení globálního hospodářského růstu," uvedl mluvčí eurokomisaře pro energetiku Feran Taradellas Espuny.
Vzácný optimismus z Iráku
Optimisticky naopak hovořil v Davosu irácký ministr ropného průmyslu Husajn Šahristání. V Iráku se podle něj zlepšila bezpečnostní situace a ubylo sabotáží na ropovodech a ropných terminálech.
To prý irácké vládě letos umožní vyvážet denně v průměru o 400 tisíc barelů více než v uplynulém roce. Denní produkce se tak zvýší ze 2,3 miliónu barelů na 2,7 miliónu barelů.
"Infrastrukturu a techniku máme sice zastaralou a zanedbanou, zato však už alespoň dokážeme ropovody a klíčová místa ropného průmyslu ochránit," uvedl irácký ministr.