V Číně zemřel další kritik komunistického režimu. Nedávno ho ze zdravotních důvodů pustili z vězení

ČTK ČTK
8. 11. 2017 15:05
V Číně v úterý zemřel disidentský spisovatel Jang Tchung-jen, který strávil téměř 12 let v cele jako politický vězeň a byl nedávno ze zdravotních důvodů propuštěn. Šestapadesátiletý Jang zemřel tři měsíce po operaci, při které se mu lékaři snažili odstranit nádor na mozku, uvedla mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International (AI). Podobný osud potkal nedávno také nositele Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poa. Ten podlehl v červenci rakovině jater pár týdnů poté, co byl propuštěn z káznice. Spisovatel Jang Tchung-jen psal kritické články na adresu čínské komunistické vlády. Byl laureátem ceny spisovatelské svobody amerického PEN klubu a členem nezávislého čínského PEN centra.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 minutou

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy