V chilských prezidentských volbách vyhrál favorit a vítěz prvního kola Piňera

ČTK ČTK
18. 12. 2017 6:07
Podnikatel Piňera už prezidentskou funkci vykonával v letech 2010 až 2014. Časopis Forbes jej označuje za třetího nejbohatšího člověka v Chile.
Foto: Reuters

Santiago de Chile - Nedělní druhé kolo prezidentských voleb v Chile ovládl 68letý představitel pravice Sebastián Piňera. Vyplývá to z oficiálních výsledků voleb po sečtení téměř všech hlasů, informovala agentura AFP. Čtyřiašedesátiletý senátor Alejandro Guillier, zástupce levého středu, už přiznal, že utrpěl "bolestnou porážku".

Miliardář Piňera, který úřad hlavy státu již zastával, v listopadu vyhrál první kolo a po dnešku může slavit zvolení do čela latinskoamerické země. Po sečtení 96 procent hlasů má Piňera na kontě 54,6 procenta hlasů a Guillier 45,4 procenta.

Přibližně 13,4 milionu oprávněných voličů mohlo odevzdat svůj hlas do 18:00 místního času (22:00 SEČ). Zveřejnění vítěze se očekává ještě večer (po půlnoci SEČ), uvedla agentura AFP.

Duel přitahoval velkou mezinárodní pozornost. Výsledek totiž měl ukázat, zda se potvrdí odklon jihoamerických voličů od levice, jako se to v posledních letech stalo v Argentině či Peru, kde vyhráli pravicoví kandidáti Mauricio Macri a Pedro Pablo Kuczynski.

Podnikatel Piňera už prezidentskou funkci vykonával v letech 2010 až 2014. Časopis Forbes jej označuje za třetího nejbohatšího člověka v Chile.

Guillier je sociolog a novinář, v politice působí teprve tři roky jako senátor. Na prezidenta kandiduje jako nezávislý, do Senátu měl ale podporu sociálních demokratů.

Současné levicové prezidentce Michelle Bacheletové končí mandát v březnu příštího roku.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy