Proud bahna se prohnal chilskou vesničkou. Zabil pět lidí, dalších patnáct se pohřešuje

ČTK ČTK
17. 12. 2017 6:58
Chilská prezidentka Michelle Bacheletová informovala média, že osm dalších lidí utrpělo zranění, čtyři z nich vážná.
Villa Santa Lucía leží v Patagonii na okraji populárního národního parku Corcovado. Vesnice má asi 300 obyvatel a 200 domů, desítky z nich jsou nyní zničené.
Villa Santa Lucía leží v Patagonii na okraji populárního národního parku Corcovado. Vesnice má asi 300 obyvatel a 200 domů, desítky z nich jsou nyní zničené. | Foto: Reuters

Santiago de Chile - Proud bahna se v sobotu po prudkém nočním lijáku prohnal vesničkou Villa Santa Lucía v horách v jižním Chile a zanechal po sobě nejméně pět mrtvých a 15 nezvěstných. Chilská prezidentka Michelle Bacheletová informovala média, že osm dalších lidí utrpělo zranění, čtyři z nich vážná. K neštěstí došlo v odlehlém údolí regionu Los Lagos asi 1100 kilometrů jižně od Santiaga de Chile.

Villa Santa Lucía leží v Patagonii na okraji populárního národního parku Corcovado. Vesnice má asi 300 obyvatel a 200 domů, desítky z nich jsou nyní zničené, napsal zpravodajský server BBC.

Vysoký činitel chilského ministerstva vnitra Madmud Aleuy zprvu informoval o třech obětech - dvou místních ženách a jednom turistovi, - prezidentka Bacheletová poté infromovala poté informovala o dalších dvou obětech. Jejich identita zatím není známá. Záchranáři po neštěstí stále pátrají po přeživších, pohřešuje se nejméně 15 osob.

V oblasti na jihu Chile o víkendu spadlo během 24 hodin přes 11 cm srážek, což vedlo k rozvodnění řeky a kolapsu části svahu nad vesnicí. Valící se bahno poničilo místní školu, několik domů, silnice a také volební místnost, ve které měli obyvatelé hlasovat v rámci nedělního druhého kola prezidentské volby. Obec ztratila dodávky elektrického proudu a vody.

"Nařídila jsem záchranářům, aby k ochraně obyvatel Villa Santa Lucía nasadili všechny potřebné prostředky," uvedla na Twitteru Bacheletová. V oblasti platí kvůli vytrvalým dešťům nejvyšší stupeň varování, počasí by se však mělo postupně zlepšovat, napsala agentura Reuters.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Opozice chce kvůli Bečvě vyšetřovací komisi. Je to politická kauza, tvrdí Hamáček

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že podle jeho názoru se z vyšetřování kolem Bečvy stává politická kauza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy