V centru Damašku se odpálil sebevrah, nejméně 25 obětí

Zahraničí Zahraničí
6. 1. 2012 14:36
Arabští pozorovatelé se ocitli v metropoli pod palbou, zemi čeká další protest
Damaškem otřásly silné výbuchy už 23. prosince, dva sebevražedné atentáty připravily o život 44 lidí.
Damaškem otřásly silné výbuchy už 23. prosince, dva sebevražedné atentáty připravily o život 44 lidí. | Foto: Reuters

Damašek - Čtvrtí Midán v centrální části syrské metropole Damašku otřásl ráno silný výbuch.

Zatím není jasné, zda exploze souvisí s protesty proti prezidentovi Bašáru Asadovi, které si za deset měsíců vyžádaly už přes 6000 životů.

Syrská televize informovala o sebevražedném teroristickém útoku řidiče, který se odpálil na světelné křižovatce. Zabil prý nejméně 25 lidí a dalších 46 zranil. Podle syrské tiskové agentury SANA jsou oběti z řad vojáků i civilistů.

Na záběrech, kterými syrská televize zprávu doplnila, jsou vidět rozbitá okna - zřejmě policejního autobusu. Všude kolem je vidět krev a části lidských ostatků.

Kdo za útokem stál, ale pořád není jasné.

"Dostáváme informace, že se terčem útoku stal autobus s policisty, kteří chtěli obklíčit oblast. Reakci Svobodné syrské armády se nám zatím nepodařilo získat, ale na předchozí podobné útoky reagovala tvrzením, že za nimi ve skutečnosti stojí Asadův režim," referuje reportér televize Al-Džazíra, který sbírá informace za hranicí s Tureckem.

"Je tu mnoho hlídek, protože je pátek a bezpečnostní složky očekávají střety s demonstranty. Kdo a na co útočil, ale ještě nevíme. Všude jsou kontrolní stanoviště policie a armády," cituje agentura Reuters jednoho z místních občanů, který si nepřál být jmenován.

Někteří opoziční aktivisté hovoří o tom, že se stala terčem útoku policejní stanice, jiní tvrdí, že byla zasažena budova rozvědky.

Televize Al-Arabíja před útokem informovala o tom, že tým arabských pozorovatelů, který monitoruje situaci v Sýrii, se ráno v Damašku ocitl pod palbou a musel se ukrýt v domě. Liga arabských států se později nechala slyšet, že počet pozorovatelů navýší na 150.

Asadův režim potlačuje demonstrace silou. Opozice i přesto sílí a šéf povstalecké Syrské svobodné armády Rijád Asad na začátku týdne uvedl, že chystá velkou ofenzívu s cílem režim svrhnout.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy