Opozici došla trpělivost, do týdne prý zaútočí na Asada

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 1. 2012 14:24
Pozorovatelskou misi LAS označil vůdce exilových sil za výsměch a zavelel k útoku
Ozbrojenci ze Svobodné syrské armády už se ojediněle do bojů se syrskou armádou dostávají.
Ozbrojenci ze Svobodné syrské armády už se ojediněle do bojů se syrskou armádou dostávají. | Foto: Reuters

Ankara - Svobodná syrská armáda, kterou za hranicemi s Tureckem sestavil zběhlý plukovník Rijád Asad, prý tento týden zahájí rozsáhlý útok na zásadní cíle režimu syrského diktátora Bašára Asada.

"Na tuto situaci jsme připraveni. Nemůžeme ho sesadit mírovými demonstracemi, a tak promluví zbraně," prohlásil ve čtvrtek zakladatel a polní velitel exilové armády složené ze syrských dezertérů a dobrovolníků.

Svobodná syrská armáda prokazatelně čítá 25 tisíc mužů, přičemž přes 7 tisíc z nich jsou důstojníci.

Regulérní syrská armáda podle amerického ministerstva zahraničí v případě mobilizace disponuje 400 tisíci vojáky. Skutečné číslo bude ale podle analytiků pravděpodobně nižší.

Případný střet Asadovy a exilové armády by mohl vést k vleklé občanské válce, která by destabilizovala již tak napjatou situaci na Blízkém východě.

V Sýrii mezitím pokračuje mise pozorovatelů Ligy arabských států (LAS). Ti mají v zemi dohlédnout na dodržování dohody mezi arabským společenstvím a Bašárem Asadem, jenž přislíbil ukončení více než 10 měsíců trvajícího násilí vůči demonstrantům výměnou za neuvalení sankcí.

Damašek propustil 552 vězněných demonstrantů

Pozorovatelská mise se ale ocitla pod palbou kritiky z řad syrské opozice, mezinárodního společenství i samotné LAS. Pozorovatelé se údajně nechávají obalamutit a násilí vůči syrskému obyvatelstvu pokračuje. 

Násilí v Sýrii neustává.
Násilí v Sýrii neustává. | Foto: Reuters

"Je to výsměch. Mise LAS je naprosto bezzubá a myslím, že slouží jen ke krytí režimu. Brání mezinárodní intervenci, jež by pomohla syrskému obyvatelstvu," cituje CNN zakladatele a velitele syrské exilové armády.

Kritika pozorovatelské mise přišla ještě před čtvrteční zprávou o tom, že syrský režim propustil 552 demonstrantů, kteří podle státní televize "nemají krev na rukou." Jen několik minut poté agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného představitele LAS napsala, že pozorovatelé v zemi zůstanou.

Od propuknutí povstání si už střety syrských bezpečnostních složek s povstalci vyžádaly téměř 6 tisíc lidských životů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy