Asad souhlasí s pozorovateli, armáda střílí dezertéry

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
20. 12. 2011 10:59
Ze země přicházejí zprávy o rozsáhlém střílení dezertérů
Nepokoje zmítají Sýrii už od března.
Nepokoje zmítají Sýrii už od března. | Foto: Reuters

Káhira - Sýrie v pondělí ustoupila tlaku Ligy arabských států (LAS) a pustí do země její pozorovatele. Ze země přesto přicházejí stále nové a nové zprávy o násilí páchaném na civilistech.

Podpisem dohody o řešení krize to v pondělí v káhirském sídle LAS stvrdil vyslanec syrské vlády. Jedná se o úmluvu o ochraně civilistů, která předpokládá vyslání arabských pozorovatelů do syrských měst a zakotvuje detaily jejich monitorovací mise.

Za Sýrii ji podepsal náměstek syrského ministra zahraničí Fajsal Makdad a za LAS náměstek generálního tajemníka ligy Ahmad bin Hallí.

Dezertéři bez milosti zastřeleni

"Podpis protokolu znamená začátek spolupráce mezi syrskou vládou a Ligou arabských států," řekl podle agentury AFP na tiskové konferenci v Damašku syrský ministr zahraničí Valíd Mualim a dodal, že jeho země přijme delegaci pozorovatelů "s uspokojením".

Opoziční aktivisté navzdory dohodě oznámili, že jen během pondělí přišlo o život nejméně 110 lidí. Z provincie Idlíb navíc přišla zpráva o krvavé likvidaci několika desítek dezertérů, kteří se pokoušeli zběhnout k povstalcům. Podle aktivistů je vojáci na útěku rozstříleli kulomety.

Pokud by se tyto údaje potvrdily, šlo by o jeden z nejkrvavějších dnů od začátku povstání.

Režim už jednou dohodu porušil

Ačkoliv nová dohoda je nadějí, mohl by se z ní stát pouhý cár papíru. Už v listopadu totiž Damašek po počátečním zdráhání přijal plán LAS na řešení krize, ale neplnil ho. Jeho součástí bylo stažení armády z měst, ukončení násilností proti civilistům a přijetí zahraničních pozorovatelů.

Poté ale Asad požadoval tolik změn v dokumentu, až Arabové nakonec ztratili trpělivost. LAS proto v sobotu dala Damašku "poslední lhůtu" k souhlasu s arabským plánem do středy a pohrozila, že jinak chce přenést řešení syrské krize do Rady bezpečnosti OSN.

V centru Damašku se zatím konala demonstrace na podporu Bašára Asada. Stovky jeho příznivců se podle syrské televize shromáždily, aby mu vyjádřily podporu, protestovaly proti "zahraničnímu vměšování" do syrských záležitostí a odsoudily sankce LAS uvalené na Sýrii.

Většinou mladí demonstranti se syrskými vlajkami podle agentury AFP tančili folklórní tanec v rytmu chvalozpěvů na Sýrii a Asada. "Pozdrav Rusku, Číně, (íránskému) prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi a (vůdci šíitského libanonského hnutí Hizballáh) Hasanu Nasralláhovi," rozléhalo se z tlampačů.

Stálí členové RB OSN Rusko a Čína dosud odmítaly veškeré rezoluce západních států hrozících Damašku sankcemi. Násilné zásahy vládních složek si od března vyžádaly už na 5000 mrtvých.

 

Právě se děje

Další zprávy