V Čečensku se ujal úřadu nejmladší prezident světa

Martin Novák Martin Novák
5. 4. 2007 11:18
Třicetiletý Ramzan Kadyrov přísahal na ústavu i Korán
Nový čečenský prezident Ramzan Kadyrov .
Nový čečenský prezident Ramzan Kadyrov . | Foto: Reuters

Gudermes - Na úřad jej nominoval prezident Ruské federace, jejíž je Čečensko součástí, Vladimir Putin. Před měsícem návrh jednomyslně schválil čečenský parlament a dnes složil Ramzan Kadyrov prezidentskou přísahu.

Stalo se tak ve městě Gudermes asi třicet kilometrů od čečenského hlavního města Groznyj, kde má jeho rodinný klan nejsilnější zázemí. Jak uvádí zpravodaj ruské agentury Interfax, Kadyrov slavnostně přísahal na výtisk ústavy v ruském i čečenském jazyce a také na Korán.

Bývalý boxer a zápasník v polovině devadesátých let bojoval na straně čečenských separatistů proti Moskvě.

Dnes je naopak mužem Kremlu a politikem, na kterého Vladimir Putin spoléhá při "normalizaci" Čečenska.

Obávaný vůdce s armádou v zádech

Obáváného velitele vlastní miniarmády, která oficiálně pomáhá ruským vojákům se zajištěním bezpečnosti, zvolil parlament v Grozném jednohlasně.

Aby ne - všichni současní poslanci jsou stejně tak jako Kadyrov pro setrvání kavkazské republiky v Ruské federaci. Požadovat samostatnost Čečenska je v současné době nezákonné.

Kadyrov tančí po svém zvolení před budovou čečenského parlamentu.
Kadyrov tančí po svém zvolení před budovou čečenského parlamentu. | Foto: Reuters

Nahradil otce, ale musel čekat

Ramzan nahradil ve funkci svého otce Ahmada. Toho Putin jmenoval prezidentem v roce 2004. Několik měsíců poté ho připravila o život puma, nastražená na stadionu separatisty.

Mladý Kadyrov se ale ještě nemohl stát prezidentem. Bylo mu osmadvacet let a podle ústavy musí být čečenské hlavě státu nejméně třicet. Spokojil se tedy dočasně s křeslem premiéra. Nyní už mu v prezidentství nic nebrání.

Má v Čečensku své kritiky i obdivovatele.

Ti první mu vyčítají, že v republice beze stopy mizejí lidé a ve vězeních jsou jeho oponenti mučeni a vražděni. Existuje údajně záznam, na kterém se Kadyrov směje, zatímco jeden z vyslýchaných vězňů sténá bolestí.

S Vladimirem Putinem v Kremlu.
S Vladimirem Putinem v Kremlu. | Foto: Reuters

Obdivovatelé mladého prezidenta říkají, že v zemi zpustošené mnoha lety válčení, terorismu a banditismu zavedl pořádek a začal s obnovou Čečenska.

"Tak jako příroda vzkvétá na jaře, bude naše republika vzkvétat pod vedením Ramzana Ahmadoviče Kadyrova," řekl jeden z poslanců parlamentu po hlasování, které potvrdilo volbu prezidenta.

Budovatel, nebo tyran?

Sám Kadyrov tvrdí, že je skutečným vlastencem a hájí zájmy Čečenců.

"Čečensko bylo ničeno patnáct let a nyní nastala změna. Postavili jsme 86 škol, více než sto nemocnic a ordinací, opravujeme silnice. V Grozném jsme opravili 712 budov, k dispozici je 24 tisíc nových bytů. Tisíce nemocných lidí už zase mohou přijímat nemocnice," řekl o dvou letech, kdy byl premiérem, Rádiu Svobodná Evropa.

Aktivisté zabývající se lidskými právy ale vidí nejmladšího prezidenta planety v jiném světle. "V Čečensku mizejí lidé a každý ví, že to mají na svědomí Kadyrov a jeho muži," říká Ludmila Alexejovová z Helsinské skupiny, monitorující situaci v zemi.

Foto: Aktuálně.cz

Vyslanec Rady Evropy pro lidská práva Thomas Hammaberg tento týden navštívil Čečensko a dospěl k podobnému názoru.

"Nejde jen o špatné zacházení s kritiky a odpůrci, ale i o mučení. A není to jen několik případů, jde o systematickou činnost," napsal ve své zprávě.

Kadyrov je známý jako velký fanoušek boxu. Pod jeho kanceláří ve měste Gudermes se nachází boxerský klub a před dvěma lety pozval do Čečenska na návštěvu boxerského šampiona Mike Tysona.

Ruský voják v centru Grozného. Přestože válka skončila, k občasným střetůma výbuchům stále dochází.
Ruský voják v centru Grozného. Přestože válka skončila, k občasným střetůma výbuchům stále dochází. | Foto: Reuters

Ačkoliv je proruský a budoucnost Čečenska vidí ve spojení s Ruskem, je konzervativním muslimem. Odmítá zákaz mnohoženství, omezuje v Čečensku dostupnost alkoholu, ženám se doporučuje chodit s pokrývkou hlavy.

Kadyrovova tvář vzhlíží z billboardů a fotografií v čečenských ulicích. Hlavní třída v Grozném - za sovětských časů Leninova - nese nyní jméno Ahmada Kadyrova, zavražděného otce současného prezidenta.

Putin si nového čečenského prezidenta cení. V minulosti už mu propůjčil vyznamenání Hrdina Ruska, přestože Kadyrov na začátku války bojoval proti ruské armádě.

40 tisíc ruských vojáků chce domů

Moskva má stále v Čečensku 40 tisíc ruských vojáků, ale chce je začít postupně stahovat.

Ruská armáda poprvé zaútočila na Čečensko v roce 1994, ale nedostala odbojnou republiku pod kontrolu. V roce 1996 podepsala dohodu s povstalci, kterou de facto uznala jejich vládu.

Největší teroristické útoky v Rusku vedl bývalý čečenský polní velitel Šamil Basajev. Loni ho Rusové zastřelili.
Největší teroristické útoky v Rusku vedl bývalý čečenský polní velitel Šamil Basajev. Loni ho Rusové zastřelili. | Foto: Aktuálně.cz

Druhá válka v Čečensku začala v roce 1999. Tentokrát Rusové dobyli metropoli Groznyj a vytlačili separatisty do horských oblastí.

Války zdevastovaly čečenská města, vyžádaly si přes sto tisíc civilních obětí a mnoho Čečenců vyhnaly do uprchlických táborů v okolních republikách.

Radikální část čečenských separatistů se vydala cestou terorismu.

Jejich nejspektakulárnějšími operacemi bylo obsazení moskevského divadla Na Dubrovce v roce 2002 a pak před dvěma lety masakr ve škole v Beslanu. Tam zahynulo po útoku čečenského komanda více než 336 lidí, z toho 176 dětí.

 

Právě se děje

Další zprávy