Basajeva roztrhal výbuch, Putin slaví

zah
11. 7. 2006 11:21
Moskva - Vůdce čečenských separatistů Šamil Basajev, který se podílel na několika teroristických útocích, je mrtev. Uvnitř: MAPA
Šamil Basajev na snímku z roku 1999
Šamil Basajev na snímku z roku 1999 | Foto: Aktuálně.cz

S odvoláním na zdroje z ruské vlády to oznámila agentura TASS.

Zprávu potvrdil ruský prezident Vladimir Putin. "Jeho smrt je spravedlivou odplatou za Beslan a další masakry," řekl ruský prezident.

Podle ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) Basajev a jeho lidé plánovali útoky na území Ruska během nadcházejícího summitu přestavitelů osmi nejvyspělejších zemí světa G-8. Ten začne v pátek v Moskvě.

"Basajev byl dopaden a zabit v Ingušsku," řekl šéf FSB Nikolaj Patrušev.

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Rusové v Čečně mučili vězně
  • Čečna: "Gangster" potvrzen premiérem

Čí byl kamion s výbušninami?

Z dosavadních informací není jasné, jak se Rusům podařilo nejhledanějšího Čečence zabít. Jisté je, že u ingušské obce Ekaževo explodoval nákladní automobil Kamaz.

List Vedomosti uveřejnil informace, že ruská tajná služba prodala Basajevovi automobil plný výbušnin, kterým měl vyhodit do povětří ingušské ministerstvo vnitra v Nazrani. V kamionu však bylo ukryto dálkové odpalovací zařízení.  Když agenti viděli, že se Basajev pohybuje v blízkosti kamionu, vyhodili jej do povětří. 

Objevují se však také spekulace, že mohlo jít o letecký úder, jehož následky poblíž stojící kamion s výbušninami ještě zvýraznil. To je také důvod, proč nelze ukázat jeho tělo. 

Agentura Interfax zase napsala, že Rusové odpálili nastraženou nálož v nákladním automobilu ve chvíli, kdy kolem něj projížděla kolona vozů s Basajevem, není však jasné, zda Basajev o kamionu věděl.

Přepadení nemocnice i divadla

Basajev stál od poloviny 90. let v čele čečenského ozbrojeného odporu proti Moskvě. Podílel se kromě jiného na přepadení nemocnice v Buďonnovsku i na útoku na moskevské divadlo Dubrovka v roce 2002.

Odpovědnost za útok na základní školu v Beslanu v září 2004 Basajev nejprve odmítal. Později se jeho skupina k akci přihlásila s tím, že za smrt 331 lidí, z toho mnoha dětí, nese vinu ruská strana.

Rusové o něm hovořili jako o "svém" bin Ládinovi.

Do Čečenska Basajev, který kdysi pracoval jako opravář televizorů a počítačů, přivedl několik zahraničních islámských radikálů s cílem vyhnat ruskou armádu.

Basajev byl raněn při ruském ostřelování Grozného v roce 1999 a podle některých zpráv přišel o obě nohy. Na začátku války při ruském bombardování obce Věděno zahynula jeho manželka a děti.

Šamil Basajev
Šamil Basajev | Foto: Reuters

Sen: islámský stát

Jedenačtyřicetiletý bývalý příslušník sovětské armády představoval v Čečensku radikální islamistický proud, který chtěl - po dosažení nezávislosti - vytvořit z republiky islámský stát. Kvůli tomu se dostal do sporu s umírněným křídlem čečenských separatistů.

V roce 1997 kandidoval po stažení ruských vojsk na prezidenta Čečenska, ale prohrál s Aslanem Maschadovem. 

Ruská vláda už v roce 1999 vypsala odměnu ve výši jednoho milionu dolarů pro toho, kdo pomůže k Basajeva dopadnout či zabít. Později se odměna zvýšila až na deset miliónů.

Foto: Aktuálně.cz

Basajev je dalším v řadě čečenských vůdců, které se podařilo ruským silám usmrtit. V roce 1994 zahynul při raketovém útoku první čečenský prezident Džochar Dudajev, loni ruské komando zastřelilo v úkrytu jeho nástupce Aslana Maschadova.

Odpůrci Moskvy jsou už dlouho v defenzívě

Smrt Basajeva je tak dalším oslabením protiruských ozbrojenců, i když jeho skupina v posledních měsících nebyla příliš aktivní,  nedařilo se jí dělat problémy ruské armádě a musela se stáhnout mimi Čečensko.

V Čečensku nyní vládne promoskevská vláda, separatisté byli vytlačeni z metropole Groznyj před šesti lety.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy