"V Čečensku se systematicky mučí"

pav, ČTK
28. 2. 2007 16:13
Groznyj - Komisař Rady Evropy pro lidská práva přijel na prohlídku severokavkazské autonomní republiky. Své hosty nijak nešetří.
Komisař Rady Evropy pro lidská práva Thomas Hammarberg je v Grozném od úterka
Komisař Rady Evropy pro lidská práva Thomas Hammarberg je v Grozném od úterka | Foto: Reuters

V Čečensku se systematicky používá mučení, včetně elektrických šoků, na vězních jsou násilím vynucována přiznání, která jsou často vymyšlená, jsou tu unášeni lidé.

To vše dnes v čečenském hlavním městě Grozném s povytaženým obočím prohlásil komisař Rady Evropy pro lidská práva Thomas Hammarberg.

"Je třeba s tím skoncovat"

Švédský diplomat a někdejší generální tajemník organizace Amnesty International, který je na novém postu od dubna loňského roku, zároveň vyzval čečenského úřadujícího prezidenta Ramzana Kadyrova, aby nepřipustil beztrestnost a svévolné počínání pořádkových sil v této kavkazské republice.

Komisař Rady Evropy pro lidská práva Thomas Hammarberg přicestoval 27.2. na několikadenní inspekci Čečenska
Komisař Rady Evropy pro lidská práva Thomas Hammarberg přicestoval 27.2. na několikadenní inspekci Čečenska | Foto: Reuters

"Rodiny těch, kdo byli uneseni nebo zatčeni, mají právo vědět, co se stalo s jejich příbuznými," řekl Hammarberg při jednání s Kadyrovem týden před plánovanou konferencí o lidských právech v Grozném.

Komisař pro lidská práva vyjádřil znepokojení nad tím, že nejsou trestně stíháni únosci a že se při zatýkání zachází s podezřelými surově.

"Lidé říkají, že jsou zadrženi, potom mučeni elektrošoky, že jsou násilím nuceni podepsat přiznání, která jsou v mnoha případech zcela vykonstruovaná," podotkl. "Nejde jen o jeden či dva případy, ale o celý systém. Je třeba s tím skoncovat," dodal Hammarberg.

Kadyrov se brání

Kadyrov, bývalý premiér a pravděpodobný příští prezident Čečenska, připustil, že k porušování lidských práv v jeho republice docházelo a dochází.

Ramzan Kadyrov je momentálně čečenským premiérem a měl by se stát prezidentem
Ramzan Kadyrov je momentálně čečenským premiérem a měl by se stát prezidentem | Foto: Reuters

Hájil se tím, že v minulosti nebyl prokurátorem, nýbrž premiérem, a nemohl tedy nic dělat. Slíbil však, že nechá vše vyšetřit a nedovolí "jediný případ únosu".

"Práva u nás byla porušována a ještě jsou, ale navštivte vesnice a uvidíte, že tam nikdy nebylo tolik naděje jako dnes," prohlásil.
Syn zavražděného promoskevského prezidenta Čečenska Achmata Kadyrova nyní kontroluje celou oblast za pomoci svých bezpečnostních sil a ruské armády.

Organizace hájící lidská práva nadále obviňují Kadyrovovy síly z únosů a mučení civilistů. Některé z nich chtějí bojkotovat nadcházející konferenci, protože ta by podle nich znamenala potvrzení legitimity čečenského předáka.

Russia Today: Čečensko se zlepšuje

Ruská televize Russia Today, která vysílá v angličtině do zahraničí a byla před časem spuštěna s cílem zlepšit obraz Ruska ve světě, návštěvu komisaře RE rovněž zaznamenává.

Komisař Rady Evropy pro lidská práva Thomas Hammarberg přicestoval 27.2. na několikadenní inspekci Čečenska
Komisař Rady Evropy pro lidská práva Thomas Hammarberg přicestoval 27.2. na několikadenní inspekci Čečenska | Foto: Reuters

Ve svém zpravodajství se jí ale snaží nasadit pozitivnější vyznění, jak už napovídá samotný titulek zprávy "Čečensko se zlepšuje" na internetových stránkách televize.

Na Hammarberga, který je v Čečensku od úterka a stačil navštívit kasárna čečenské armády,  nemocnici, školu, vězení a policejní komisařství, údajně udělala velký dojem stavební aktivita ve válkou zničeném městě.

Jeho výzva k okamžitému zastavení mučení vězňů je v článku citována. Větší prostor ale dostává reakce Ramzana Kadyrova.V pátek by měl Hammarberg vystoupit na tiskové konferenci v Moskvě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy