Vůdce venezuelské opozice požádal o podporu státní zaměstnance, jednal i s policií

ČTK ČTK
5. 3. 2019 21:45
Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó na dnešním setkání se zástupci odborů požádal státní zaměstnance o podporu. Podle agentury AP řekl, že mezi lidmi, s nimiž dnes jednal, byli také představitelé policie. Guaidóa uznalo za prozatímního prezidenta téměř 60 států. Za zvoleným prezidentem Nicolásem Madurem stojí Rusko, Čína, Turecko, Kuba a Nikaragua.
Juan Guaidó na návštěvě v Ekvádoru, kde hledal podporu pro venezuelskou opozici.
Juan Guaidó na návštěvě v Ekvádoru, kde hledal podporu pro venezuelskou opozici. | Foto: Reuters

Jak píše AP, Guaidó dnes k jednání pozval vůdce zaměstnaneckých odborů, jež závisejí na pomoci Madurovy vlády. "Nebudeme už spolupracovat s diktátorským režimem," sdělil Guaidó po jednání v caracaském sídle svazu inženýrů. Vyzval státní zaměstnance, aby se připravili na stávku. Její datum ale neohlásil.

Pětatřicetiletý Guaidó je také předsedou parlamentu a dnes řekl, že na středu svolá parlamentní schůzi k přípravě zákona, který ochrání práva státním zaměstnancům.

Guaidó a jeho stoupenci považují loňské volby za neplatné a je podle nich opodstatněné, že se funkce prezidenta dočasně ujal předseda parlamentu, jak to předpokládá ústava.

Venezuela se potýká s rozsáhlou hospodářskou krizí. Madurův režim do země odmítá pustit humanitární pomoc, která čeká za hranicemi v Kolumbii. Maduro existenci humanitární krize ve Venezuele popírá.

Guaidó svolal další velký protest na sobotu a očekává se, že vlastní akci uspořádají i Madurovi stoupenci.

Guaidó koncem února odjel na zahraniční cestu přes soudní zákaz vycestovat. Navštívil státy, které ho uznaly (Kolumbii, Brazílii, Paraguay, Argentinu a Ekvádor), a v pondělí se bez úhony vrátil. Panovaly obavy, že se ho Madurovi lidé pokusí zatknout.

Venezuelské listy se dnes věnují hlavně připomínce 6. výročí úmrtí Madurova předchůdce Huga Cháveze.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy