reklama
 
 

Vůdce venezuelské opozice požádal o podporu státní zaměstnance, jednal i s policií

5. 3. 2019 21:45
Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó na dnešním setkání se zástupci odborů požádal státní zaměstnance o podporu. Podle agentury AP řekl, že mezi lidmi, s nimiž dnes jednal, byli také představitelé policie. Guaidóa uznalo za prozatímního prezidenta téměř 60 států. Za zvoleným prezidentem Nicolásem Madurem stojí Rusko, Čína, Turecko, Kuba a Nikaragua.

Jak píše AP, Guaidó dnes k jednání pozval vůdce zaměstnaneckých odborů, jež závisejí na pomoci Madurovy vlády. "Nebudeme už spolupracovat s diktátorským režimem," sdělil Guaidó po jednání v caracaském sídle svazu inženýrů. Vyzval státní zaměstnance, aby se připravili na stávku. Její datum ale neohlásil.

Pětatřicetiletý Guaidó je také předsedou parlamentu a dnes řekl, že na středu svolá parlamentní schůzi k přípravě zákona, který ochrání práva státním zaměstnancům.

Guaidó a jeho stoupenci považují loňské volby za neplatné a je podle nich opodstatněné, že se funkce prezidenta dočasně ujal předseda parlamentu, jak to předpokládá ústava.

Venezuela se potýká s rozsáhlou hospodářskou krizí. Madurův režim do země odmítá pustit humanitární pomoc, která čeká za hranicemi v Kolumbii. Maduro existenci humanitární krize ve Venezuele popírá.

Guaidó svolal další velký protest na sobotu a očekává se, že vlastní akci uspořádají i Madurovi stoupenci.

Guaidó koncem února odjel na zahraniční cestu přes soudní zákaz vycestovat. Navštívil státy, které ho uznaly (Kolumbii, Brazílii, Paraguay, Argentinu a Ekvádor), a v pondělí se bez úhony vrátil. Panovaly obavy, že se ho Madurovi lidé pokusí zatknout.

Venezuelské listy se dnes věnují hlavně připomínce 6. výročí úmrtí Madurova předchůdce Huga Cháveze.

autor: ČTK | 5. 3. 2019 21:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama