Vůdce venezuelské opozice požádal o podporu státní zaměstnance, jednal i s policií

ČTK ČTK
5. 3. 2019 21:45
Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó na dnešním setkání se zástupci odborů požádal státní zaměstnance o podporu. Podle agentury AP řekl, že mezi lidmi, s nimiž dnes jednal, byli také představitelé policie. Guaidóa uznalo za prozatímního prezidenta téměř 60 států. Za zvoleným prezidentem Nicolásem Madurem stojí Rusko, Čína, Turecko, Kuba a Nikaragua.
Juan Guaidó na návštěvě v Ekvádoru, kde hledal podporu pro venezuelskou opozici.
Juan Guaidó na návštěvě v Ekvádoru, kde hledal podporu pro venezuelskou opozici. | Foto: Reuters

Jak píše AP, Guaidó dnes k jednání pozval vůdce zaměstnaneckých odborů, jež závisejí na pomoci Madurovy vlády. "Nebudeme už spolupracovat s diktátorským režimem," sdělil Guaidó po jednání v caracaském sídle svazu inženýrů. Vyzval státní zaměstnance, aby se připravili na stávku. Její datum ale neohlásil.

Pětatřicetiletý Guaidó je také předsedou parlamentu a dnes řekl, že na středu svolá parlamentní schůzi k přípravě zákona, který ochrání práva státním zaměstnancům.

Guaidó a jeho stoupenci považují loňské volby za neplatné a je podle nich opodstatněné, že se funkce prezidenta dočasně ujal předseda parlamentu, jak to předpokládá ústava.

Venezuela se potýká s rozsáhlou hospodářskou krizí. Madurův režim do země odmítá pustit humanitární pomoc, která čeká za hranicemi v Kolumbii. Maduro existenci humanitární krize ve Venezuele popírá.

Guaidó svolal další velký protest na sobotu a očekává se, že vlastní akci uspořádají i Madurovi stoupenci.

Guaidó koncem února odjel na zahraniční cestu přes soudní zákaz vycestovat. Navštívil státy, které ho uznaly (Kolumbii, Brazílii, Paraguay, Argentinu a Ekvádor), a v pondělí se bez úhony vrátil. Panovaly obavy, že se ho Madurovi lidé pokusí zatknout.

Venezuelské listy se dnes věnují hlavně připomínce 6. výročí úmrtí Madurova předchůdce Huga Cháveze.

 

Právě se děje

před 31 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy