Vůdce venezuelské opozice se vrátil do země. V Caracasu ho podpořily stovky lidí

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 4. 3. 2019 22:16
Vůdce opozice a prozatímní prezident Juan Guaidó se vrátit zpátky z turné po sousedních zemích do Venezuely, kde mu hrozí zatčení.
Opoziční venezuelský vůdce Juan Guaidó se za bouřlivých ovací vrátil do vlasti. | Video: Reuters

Guaidó přistál na hlavním letišti Maiquetía u Caracasu, kde na něj v příletové hale čekali velvyslanci či konzulové několika států. Jeho návrat do Venezuely doprovázelo napětí, nebylo totiž jasné, jestli se mu totiž podaří překročit hranice zpět do země. Přímo na jedno z náměstí v Caracasu jej přišly podpořit stovky lidí.

"Dnes, navzdory všem obtížím, slavíme malé vítězství. Mohl jsem se vrátit do Venezuely díky mobilizaci lidí," ocenil podle opozičního listu El Nacional podporu obyvatel země Guaidó. Zároveň oznámil, že na úterý svolal schůzku se zástupci všech významných odborů, které chce přesvědčit, aby Madurovu režimu řekli "už dost". Na sobotu pak svolal další protivládní demonstrace.

Guaidó porušil nařízení nejvyššího soudu, který mu zakázal vycestovat. Před více než týdnem tajně překročil hranici s Kolumbií. Od té doby objížděl sousední země a vyjednával podporu pro své snahy vypsat svobodné volby a svrhnout Madurův režim, který kdysi bohatou Venezuelu dostal do propasti hluboké ekonomické krize. V jeho rodné zemi mu teď po návratu hrozí zatčení.

"Může přicházet a odcházet, ale bude muset čelit spravedlnosti. A ta mu zakázala opustit zemi. Já respektuji zákony," řekl Nicolás Maduro v rozhovoru pro televizní stanici ABC na přímou otázku, zda pustí Juana Guaidóa zpátky do země.

Jenže Venezuela je v rozpadu, její obyvatelé zoufalí nedostatkem všeho a její vedení rozdělené. Pro opozici, kterou dokázal sjednotit až on, je klíčové, aby Guaidó byl ve Venezuele, ne v zahraničí.

"Myslím, že lidé jsou zmatení. Riskuje, že lidé ztratí víru v jeho projekt," myslí si María Duránová z Caracasu, kde pracuje pro místní nevládní organizaci. "Jsou tu lidé, kteří se ptají: Co se stalo?" popsala atmosféru ve venezuelské metropoli reportérům amerického deníku The New York Times.

Guaidó slibuje, že se pondělních protestů osobně zúčastní. Kdyby ho snad Madurovy jednotky našly a zadržely, poslal svým následovníkům vzkaz: "Pokud se režim odváží mě unést, bude to poslední chyba, které se dopustí."

Máme jasnou cestu a pokyny od našich podporovatelů ze zahraničí, vzkazoval ještě z cesty Gauidó domů do Venezuely. "Jsme silnější než kdykoliv předtím," říká muž, kterému se jako prvnímu podařilo proti Madurovi sjednotit opozici.

Dokonce i Washington pohrozil Madurovi odvetou, pokud Guaidóa zatkne. Ten už má s venezuelskou vazební věznicí zkušenosti z minulosti. Podle mnohých pozorovatelů by ale Maduro jeho zatčením ještě zvýšil napětí. Gauidó si své postavení snaží pojistit silnou podporou v zahraničí.

Jenže ani Nicolás Maduro nezahálel a poslal svoji viceprezidentku Delcy Rodríguezovou do Moskvy. Rusko je jedním z mála podporovatelů Nicoláse Madura. Kreml v podstatě izolované Venezuele, která nemá ani dostatek potravin pro své obyvatele, poskytuje vysoké půjčky.

Kromě toho se Rusko zasadilo o to, že v OSN minulý týden neprošla rezoluce k uspořádání nových prezidentských voleb ve Venezuele, kterou navrhoval Washington. Rusko USA obviňuje z toho, že chystají vojenskou intervenci. Je to možnost, kterou Washington zatím nechce vyloučit. A nechce ji vyloučit ani Juan Guaidó.

Video: Trump vzkazuje Madurovi: Za krveprolití budete zodpovědný

Za krveprolití ve Venezuele budete zodpovědný Vy, vyhrožuje Trumpovi Maduro | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy