V britské předvolební debatě lídrů to schytala i ODS

Martin Novák Martin Novák
23. 4. 2010 11:35
Britové jsou k volbám 6. května. Zdá se, že budou mimořádně vyrovnané a dramatické
Volební soupeři čekají, až je pustí do televizního studia při druhé debatě v Bristolu. Zleva Nick Clegg, David Cameron a Gordon Brown.
Volební soupeři čekají, až je pustí do televizního studia při druhé debatě v Bristolu. Zleva Nick Clegg, David Cameron a Gordon Brown. | Foto: Reuters

* Konzervativní strana se podle liberálních demokratů spojila v EU s antisemity, homofoby a popírači klimatických změn * Labouristé a liberální demokraté se přou o využívání jaderné energie * V průzkumech dlouho vedli konzervativci, teď je výsledek voleb velkou neznámou

Londýn - Britské parlamentní volby 6. května zřejmě budou dramatem, za které by se nemusel stydět ani William Shakespeare.

Průzkumy ukazují, že po mnoha letech nezíská žádná strana v Dolní sněmovně většinu.

Zatímco v posledních letech díky většinovému systému vládli buď konzervativci nebo labouristé, tentokrát je situace jiná.

Televizní hvězda

Věčně třetím vzadu, tedy liberální demokratům, prudce stoupají preference a jejich lídr Nick Clegg minulý týden v televizní debatě zazářil. Převálcoval předsedy hlavních stran. Konzervativce Davida Camerona i labouristu a současného premiéra Gordona Browna.

Včerejší druhá debata v Bristolu proto byla očekávána s velkým zájmem. Všichni tři politici na sebe tvrdě útočili. Podle prvních analýz britských politologů uskutečněných pro agenturu Reuters si Cameron s Brownem tentokrát vedli lépe, souboj byl vyrovnanější.

Lidé sledují předvolební debatu v centru Bristolu na velkoplošné obrazovce.
Lidé sledují předvolební debatu v centru Bristolu na velkoplošné obrazovce. | Foto: Reuters

Předsedové stran se vzájemně napadali v souvislosti s programy svých stran. Ostrý spor se rozhořel kolem role Británie v Evropské unii, stejně jako kvůli stavbě jaderných elektráren, dalšího směřování ekonomiky a budoucnosti britské armády.

Může si Británie dovolit více jádra?

Nick Clegg se v debatě o Evropě a Evropské unii opřel do ODS, přestože ji přímo nejmenoval. Napadl Camerona za to, že Konzervativní strana založila v Evropském parlamentu novou frakci Evropští konzervativci a reformisté, v níž jsou kromě nich i ODS, polská strana Právo a Spravedlnost či lotyšská formace Za vlast a svobodu.

"Komu v této zemi proboha pomůže, že jste se v Evropské unii spojili s antisemity, homofoby a lidmi, kteří tvrdí, že změny klimatu neexistují?" otázal se lídr liberálních demokratů.

Cameron v diskusi uvedl, že konzervativci nechtějí vystoupit z Evropské unie, ale podle nich Británie už předala příliš mnoho pravomocí do Bruselu.

Papír s poznámkami Gordona Browna.
Papír s poznámkami Gordona Browna. | Foto: Reuters

Gordon Brown Cleggovi vytkl odpor proti plánům postavit v zemi nové jaderné elektrárny. "Nemůžete dnes mít smysluplnou a rentabilní energetickou politiku bez využití jaderné energie," prohlásil. Podle Clegga je ale jaderná energie velmi nákladná a Británii se nevyplatí. "Bude to trvat velmi, velmi dlouho, než ty dnes naplánované atomové elektrárny skutečně budou stát a fungovat."

Premiér a šéf labouristů označil oba své konkurenty za hrozbu pro Británii. Camerona za ekonomickou hrozbu, Clegga navíc za hrozbu pro její bezpečnost.

"To, co nyní naše ekonomika potřebuje, je vytváření pracovních míst. Obě tyto strany jsou pro takový plán rizikem," uvedl premiér.

Brown: Jaderné zbraně potřebujeme

Kritizoval Clegga za to, že prosazuje demontáž střel s jadernými hlavicemi Trident umístěných na britských ponorkách třídy Ohio. "Vzpamatujte se a uvědomte si, jak je dnešní svět nebezpečný. A jakému nebezpečí budeme čelit, pokud Írán nebo Severní Korea získají atomové zbraně," zvyšoval hlas Brown.

Foto: Aktuálně.cz

Vůdce liberálních demokratů zopakoval, že jeho strana není nakloněna příliš častému nasazování britských vojáků v zahraničí a podtrhl, že liberální demokraté považují válku v Iráku, na které se britští vojáci podíleli, za "nelegální invazi."

Do předvolební debaty také zasáhlo obvinění, které liberální demokraté vznesli proti notně čtenému a vlivnému deníku The Sun. Vedení listu obvinili, že záměrně nepublikoval průzkum veřejného mínění, ze kterého vyplynulo, že voliči se obávají vlády liberálních demokratů méně než kabinetu, vytvořeného konzervativci nebo labouristy.

The Sun patří do impéria mediálního magnáta Rupperta Mudrocha, který otevřeně podporuje Camerona. List velmi tvrdě útočí na Clegga od chvíle, kdy minulý týden uspěl v první televizní debatě.

"Pan Clegg je něco jako prázdninová romance. Vzrušující flirt na jednu noc, pokud nepokládáte příliš mnoho otázek. Ale takto si nemůžeme zahrávat s budoucností země," napsal The Sun v jednom z úvodníků.

Příští týden je na pořadu třetí, závěrečná debata všech tří lídrů. Volit půjdou Britové 6.května.

 

Právě se děje

Další zprávy