V Bavorsku vznikne koaliční vláda CSU a Svobodných voličů, odsouhlasily strany

ČTK ČTK
4. 11. 2018 23:09
Priority nové vlády spatřují její budoucí členové především v podpoře rodin, ale i ve větším důrazu na ochranu životního prostředí.
Markus Söder (vpravo) a Horst Seehofer.
Markus Söder (vpravo) a Horst Seehofer. | Foto: ČTK

Mnichov - Tři týdny po volbách předsednictva Křesťanskosociální unie (CSU) a Svobodných voličů (Freie Wähler) formálně souhlasila s návrhem koaliční smlouvy, a umožnila tak vznik nové bavorské vlády. Informovala o tom agentura DPA. Koaliční smlouvu podepíšou zástupci obou stran v pondělí, v úterý by pak měl bavorský sněm zvolit staronovým premiérem Markuse Södera.

Souhlas s koaliční smlouvou vyjádřilo nejprve předsednictvo Svobodných voličů, kteří pod vedením předsedy Huberta Aiwangera v říjnových zemských volbách získali 11,6 procenta hlasů. Následoval souhlas CSU, která získala 37,2 procenta hlasů, a ve srovnání s výsledkem voleb z roku 2013 tak přišla o deset a půl procentního bodu.

Priority nové vlády spatřují její budoucí členové především v podpoře rodin, ale i ve větším důrazu na ochranu životního prostředí. "Bavorsko může být zelenější i bez Zelených," řekl dnes dosavadní premiér Markus Söder s odkazem na stranu, která ve volbách skončila se 17,6 procenty na druhém místě.

Předseda Svobodných voličů Aiwanger vyjádřil nad dojednanou koaliční smlouvou spokojenost. Jeho uskupení získá ve vládě tři ministerstva: školství a kultury, životního prostředí a hospodářství, jehož portfolio se rozšíří o rozvoj venkova. Zbytek rezortů obsadí CSU včetně nově vzniklého ministerstva pro digitalizaci.

Na koaliční smlouvě se CSU a Svobodní voliči dohodli již v pátek, podepsat ji chtějí v pondělí, kdy se také sejde na ustavujícím zasedání bavorský sněm. V úterý by měl zemský parlament zvolit staronovým premiérem Markuse Södera.

Slavnostní přísahu by měl Söder složit 12. listopadu. Teprve po tomto datu hodlá podle dnešního vyjádření dosavadní předseda CSU a spolkový ministr vnitra Horst Seehofer oznámit své další kroky. Někteří stranící na Seehofera totiž tlačí, aby se předsednictví strany vzdal.

Video: Jsme přirození nástupci CSU, raduje se bavorská protiimigrační AfD

Merkelová ven! Jsme přirozenými nástupci CSU, raduje se po zemských volbách bavorská AfD. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 9 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Při útoku na ambasádu USA v Iráku byl zraněn jeden člověk

Při nedělním raketovém útoku, který zasáhl velvyslanectví Spojených států v Bagdádu, utrpěl zranění nejméně jeden zaměstnanec ambasády. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný irácký zdroj.

Reportér televizní stanice Al-Arabíja popsal, že viděl uvnitř areálu přistávat americký letoun. Zraněných je podle něj více, Washington ale tyto informace zatím nekomentoval. Celkem bylo vypáleno pět raket, areál ambasády zasáhly tři, jedna z nich pak jídelnu v době večeře.

Podle agentury AFP je to poprvé, co rakety dopadly přímo na americkou ambasádu, nacházející se v opevněné a přísně střežené zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy