V Bavorsku vznikne koaliční vláda CSU a Svobodných voličů, odsouhlasily strany

ČTK ČTK
4. 11. 2018 23:09
Priority nové vlády spatřují její budoucí členové především v podpoře rodin, ale i ve větším důrazu na ochranu životního prostředí.
Markus Söder (vpravo) a Horst Seehofer.
Markus Söder (vpravo) a Horst Seehofer. | Foto: ČTK

Mnichov - Tři týdny po volbách předsednictva Křesťanskosociální unie (CSU) a Svobodných voličů (Freie Wähler) formálně souhlasila s návrhem koaliční smlouvy, a umožnila tak vznik nové bavorské vlády. Informovala o tom agentura DPA. Koaliční smlouvu podepíšou zástupci obou stran v pondělí, v úterý by pak měl bavorský sněm zvolit staronovým premiérem Markuse Södera.

Souhlas s koaliční smlouvou vyjádřilo nejprve předsednictvo Svobodných voličů, kteří pod vedením předsedy Huberta Aiwangera v říjnových zemských volbách získali 11,6 procenta hlasů. Následoval souhlas CSU, která získala 37,2 procenta hlasů, a ve srovnání s výsledkem voleb z roku 2013 tak přišla o deset a půl procentního bodu.

Priority nové vlády spatřují její budoucí členové především v podpoře rodin, ale i ve větším důrazu na ochranu životního prostředí. "Bavorsko může být zelenější i bez Zelených," řekl dnes dosavadní premiér Markus Söder s odkazem na stranu, která ve volbách skončila se 17,6 procenty na druhém místě.

Předseda Svobodných voličů Aiwanger vyjádřil nad dojednanou koaliční smlouvou spokojenost. Jeho uskupení získá ve vládě tři ministerstva: školství a kultury, životního prostředí a hospodářství, jehož portfolio se rozšíří o rozvoj venkova. Zbytek rezortů obsadí CSU včetně nově vzniklého ministerstva pro digitalizaci.

Na koaliční smlouvě se CSU a Svobodní voliči dohodli již v pátek, podepsat ji chtějí v pondělí, kdy se také sejde na ustavujícím zasedání bavorský sněm. V úterý by měl zemský parlament zvolit staronovým premiérem Markuse Södera.

Slavnostní přísahu by měl Söder složit 12. listopadu. Teprve po tomto datu hodlá podle dnešního vyjádření dosavadní předseda CSU a spolkový ministr vnitra Horst Seehofer oznámit své další kroky. Někteří stranící na Seehofera totiž tlačí, aby se předsednictví strany vzdal.

Video: Jsme přirození nástupci CSU, raduje se bavorská protiimigrační AfD

Merkelová ven! Jsme přirozenými nástupci CSU, raduje se po zemských volbách bavorská AfD. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při explozi bomby v Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé

Při koordinovaném útoku radikálů z hnutí Tálibán na policejní základnu na východě Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé a dalších zhruba 30 bylo zraněno. Oznámily to podle agentury Reuters místní úřady. Afghánské ministerstvo vnitra předtím informovalo o explozi výbušnin nastražených v automobilu u policejní základny.

Šéf zdravotnické služby v provincii Chóst Habíb Šáh Ansárí řekl, že do nemocnice byla dosud převezena tři těla a na 30 zraněných z řad civilistů i vojáků. Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Tarik Aran předtím prohlásil, že explodovalo vozidlo plné výbušnin poblíž základny patřící zvláštním policejním silám a že po útoku byli zabiti nejméně čtyři útočníci. Další dva v době sdělení ještě odolávali vládním oddílům. Na místě se rozpoutala přestřelka.

Útok se odehrál v době, kdy v Kataru od září pokračují rozhovory mezi afghánskou vládou a hnutím Tálibán o budoucnosti asijské země. Rozhovory, které mají vést ke snížení napětí v Afghánistánu, zatím nepřinesly konkrétní výsledky.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Americký Senát schválil nominaci Barrettové do nejvyššího soudu

Americký Senát hlasy republikánské většiny schválil nominaci Amy Coneyové Barrettové do funkce soudkyně nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura Reuters. Je to týden před prezidentskými volbami velký úspěch prezidenta Donalda Trumpa, který ji nominoval. Jeho kandidátka posílí konzervativní většinu v devítičlenném tribunálu v poměru šesti ku třem.

Senátoři hlasovali v pondělí pozdě večer téměř výhradně podle stranické příslušnosti. Pro Coneyovou Barrettovou se jich vyslovilo 52, proti její nominaci bylo 48 členů horní komory amerického Kongresu. Proti hlasovala jediná republikánská zástupkyně - senátorka za stát Maine Susan Collinsová, která už dříve uvedla, že nemá nic proti kvalifikaci navržené kandidátky, ale nemyslí si, že je vhodné hlasovat o jejím schválení před volbami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy