Vzniká bavorská koalice. CSU bude jednat se Svobodnými voliči

ČTK ČTK
18. 10. 2018 12:52
Křesťansko-sociální unie (CSU) by měla dohromady se Svobodnými voliči 112 mandátů v bavorském parlamentu, a tedy pohodlnou většinu.
Nová bavorská koalice. Bavorský ministerský předseda Markus Söder (CSU) a lídr Svobodných voličů Hubert Aiwanger.
Nová bavorská koalice. Bavorský ministerský předseda Markus Söder (CSU) a lídr Svobodných voličů Hubert Aiwanger. | Foto: Reuters

Berlín - Křesťansko-sociální unie (CSU) se v Bavorsku podle očekávání pokusí sestavit vládu s konzervativními Svobodnými voliči (FW). V telefonické konferenci o tom ve čtvrtek rozhodlo její vedení. Nutnost sestavovat v největší spolkové zemi vládní koalici, o níž by se mohlo začít jednat už v pátek, je důsledkem volebního propadu CSU.

Strana, která desítky let dominuje bavorské politice a staví prakticky bez výjimek jednobarevné vlády, v nedělních volbách dostala 37,2 procenta hlasů, což pro ni představuje nejhorší výsledek za téměř 70 let. V zemském sněmu, který má celkem 205 křesel, tak bude mít 85 mandátů, což jí k většině nestačí.

Dohromady se Svobodnými voliči, kteří ve volbách dostali 11,6 procenta hlasů, by ale CSU měla 112 mandátů, a tedy pohodlnou většinu.

Křesťansko-sociální unie ve středu vedla předběžné rozhovory o vládě jak se Svobodnými voliči, tak se Zelenými, kteří jsou se 17,5 procenta hlasů druhou nejsilnější stranou v bavorském parlamentu. I když i jednání se Zelenými bylo podle politiků konstruktivní, znovu se ukázalo, že obě strany k sobě mají například v migrační nebo ekologické politice dost daleko.

Se Svobodnými voliči, kteří ve většině ohledů zastávají velmi podobnou politiku jako CSU, by mělo být vytváření vlády výrazně jednodušší. Šéf FW Hubert Aiwanger ve středu poznamenal, že nevidí žádné velké překážky pro vytvoření této koalice.

Podle pozorovatelů by jí mohlo nahrávat i to, že obě strany působí především v Bavorsku, a nemusí se tak na rozdíl od jiných politických uskupení ohlížet na to, co si přeje jejich centrála v Berlíně.

Koaliční vyjednávání by měla být poměrně rychlá. Strany koneckonců ani moc času nemají. Nejpozději 5. listopadu musí totiž podle ustanovení bavorské ústavy poprvé zasednout nový parlament. O týden později se uskuteční volba ministerského předsedy. Tím se v zemi sousedící s Českem podle všeho znovu stane Markus Söder (CSU).

 

Právě se děje

před 46 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy