Vzniká bavorská koalice. CSU bude jednat se Svobodnými voliči

ČTK ČTK
18. 10. 2018 12:52
Křesťansko-sociální unie (CSU) by měla dohromady se Svobodnými voliči 112 mandátů v bavorském parlamentu, a tedy pohodlnou většinu.
Nová bavorská koalice. Bavorský ministerský předseda Markus Söder (CSU) a lídr Svobodných voličů Hubert Aiwanger.
Nová bavorská koalice. Bavorský ministerský předseda Markus Söder (CSU) a lídr Svobodných voličů Hubert Aiwanger. | Foto: Reuters

Berlín - Křesťansko-sociální unie (CSU) se v Bavorsku podle očekávání pokusí sestavit vládu s konzervativními Svobodnými voliči (FW). V telefonické konferenci o tom ve čtvrtek rozhodlo její vedení. Nutnost sestavovat v největší spolkové zemi vládní koalici, o níž by se mohlo začít jednat už v pátek, je důsledkem volebního propadu CSU.

Strana, která desítky let dominuje bavorské politice a staví prakticky bez výjimek jednobarevné vlády, v nedělních volbách dostala 37,2 procenta hlasů, což pro ni představuje nejhorší výsledek za téměř 70 let. V zemském sněmu, který má celkem 205 křesel, tak bude mít 85 mandátů, což jí k většině nestačí.

Dohromady se Svobodnými voliči, kteří ve volbách dostali 11,6 procenta hlasů, by ale CSU měla 112 mandátů, a tedy pohodlnou většinu.

Křesťansko-sociální unie ve středu vedla předběžné rozhovory o vládě jak se Svobodnými voliči, tak se Zelenými, kteří jsou se 17,5 procenta hlasů druhou nejsilnější stranou v bavorském parlamentu. I když i jednání se Zelenými bylo podle politiků konstruktivní, znovu se ukázalo, že obě strany k sobě mají například v migrační nebo ekologické politice dost daleko.

Se Svobodnými voliči, kteří ve většině ohledů zastávají velmi podobnou politiku jako CSU, by mělo být vytváření vlády výrazně jednodušší. Šéf FW Hubert Aiwanger ve středu poznamenal, že nevidí žádné velké překážky pro vytvoření této koalice.

Podle pozorovatelů by jí mohlo nahrávat i to, že obě strany působí především v Bavorsku, a nemusí se tak na rozdíl od jiných politických uskupení ohlížet na to, co si přeje jejich centrála v Berlíně.

Koaliční vyjednávání by měla být poměrně rychlá. Strany koneckonců ani moc času nemají. Nejpozději 5. listopadu musí totiž podle ustanovení bavorské ústavy poprvé zasednout nový parlament. O týden později se uskuteční volba ministerského předsedy. Tím se v zemi sousedící s Českem podle všeho znovu stane Markus Söder (CSU).

 

Právě se děje

před 25 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy