Hořký den pro vítěze i tlak na vládu Angely Merkelové. Co ukázaly volby v Bavorsku?

Tomáš Procházka ČTK Tomáš Procházka, ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2018 10:23
Historický propad Křesťansko-sociální unie v sousedním Bavorsku znamená starosti i pro vládu v Berlíně. Přinášíme odpovědi na hlavní otázky.
Merkelová ven! Jsme přirozenými nástupci CSU, raduje se po zemských volbách bavorská AfD. | Video: Reuters

Proč jsou vítězové vlastně poraženými?

Podruhé za deset let se stalo to, co v Bavorsku desítky let nebývalo zvykem. Tamní Křesťansko-sociální unie ztratila v zemských volbách absolutní většinu a nemůže vládnout sama. Jenže tentokrát si strana odnáší ještě horší výsledek než v roce v 2008, kdy pak sestavila kabinet s liberální FDP. Hůř než letos dopadla CSU ve volbách jen v roce 1950. V neděli od voličů dostala tato vítězná strana podle předběžných výsledků "jen" 37,2 procenta hlasů, před pěti lety to bylo 47,7 procenta.

Debakl to ale není jen pro CSU, dřívější rival jménem sociální demokracie (SPD) je hluboko v poli poražených. Z více než 20 procent při posledních volbách letos spadla na ani ne 10 procent, což je pro ni nejhorší výsledek v Bavorsku od konce 2. světové války. "Zažíváme závěrečný zápas tzv. lidových stran o moc," poznamenal německý magazín Spiegel. CSU spolu se sesterskou Křesťansko-demokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové ztrácí i celostátně, SPD též.

Kdo slaví nejvíc?

Zelení, kteří skončili skoro se 17,5 procenta hlasů druzí. Pro ně je to navíc poprvé dvouciferný výsledek. Proevropská a migraci otevřená strana ovládla všechna bavorská města nad 100 tisíc obyvatel. Získala v nich podle Süddeutsche Zeitung v průměru 30 procent hlasů, zatímco CSU jen 25 procent. V sousedním Bádensku-Württembersku jsou Zelení u moci, posilují i v celostátních průzkumech.

Druhý "vítěz" má jméno AfD - protestní, protiimigrantská strana se dostala se ziskem okolo 10 procent hlasů do bavorského parlamentu poprvé. Zastoupena je tak už v 15 ze 16 zemských parlamentů. Za dva týdny by se přitom měla dostat i do toho posledního v Hesensku.

Kolik křesel získaly bavorské strany?

  • CSU: 85
  • Zelení: 38
  • Svobodní voliči: 27
  • AfD: 22
  • SPD: 22
  • FDP: 11

Kam se voliči CSU vytratili?

Podle analýzy veřejnoprávní televize ARD ztratila CSU 180 tisíc voličů ve prospěch Zelených a také AfD. Dalších 170 tisíc hlasujících přešlo ke Svobodným voličům (FW). Jde o uskupení, které sdružuje především nezávislé komunální politiky a je celkově třetí se zhruba 11,6 procenta.

Ještě většímu propadu CSU zabránilo to, že strana získala hlasy 200 tisíc dřívějších nevoličů. Své hraje i proměna společnosti, tvrdili před volbami odborníci. V tradičně katolickém Bavorsku chodí aspoň jednou za měsíc do kostela už jen pětina obyvatel, výrazně se rozrůstají města, klesá počet lidí živících se zemědělstvím. Mnohým novým obyvatelům je cizí "vázat se" na jednu stranu - CSU. Vytrácí se  obrázek typického voliče - věřící, ženatý Bavor, spíš z menšího města či venkova.

Co lidem vadilo?

Důvodem ztráty voličské přízně je podle pozorovatelů především migrační politika CSU, která je i kvůli svému spojení se sesterskou CDU kancléřky Angely Merkelová nepřijatelná pro část jejích dřívějších voličů, kteří proto podporují AfD.

Další naopak zřejmě odradila snaha CSU vyrovnat se tvrdou protiimigrační rétorikou této protestní straně. Takoví liberálnější voliči pak alternativu mohli najít v Zelených. "Výsledek voleb už teď Bavorsko změnil," myslí si volební lídryně Zelených Katharina Schulzeová. 

Podle voličů je za oslabení CSU zodpovědný hlavně předseda CSU, spolkový ministr vnitra a bavorský expremiér Horst Seehofer. Je o tom přesvědčeno 66 procent dotázaných v průzkumu, který zveřejnila televize ARD. Za další zodpovědné Bavoři považují svého premiéra a lídra CSU Markuse Södera (36 procent) a kancléřku Merkelovou (33 procent). Seehofer se jasně stavěl proti azylové politice kancléřky Merkelové. Průzkum ukázal, že to ocenilo jen 40 procent bavorských voličů, 57 procent bylo opačného názoru.

Ani ve vlastní straně přitom v tomto ohledu neměl jasnou podporu. Spolková velká koalice CDU a CSU spolu se sociálními demokraty se stihla za první půlrok pohádat hned dvakrát. Nejprve o vracení uprchlíků na hranicích, následoval spor týkající se šéfa civilní kontrarozvědky Hanse-Georga Maassena. V obou sporech byl Seehofer ústřední postavou.

Skončí šéf strany a spolkový ministr vnitra Seehofer?

Výrazný neúspěch CSU může podle mnohých analytiků znamenat konec jeho politické kariéry. I přes volební debakl chce ale ve všech funkcích zůstat, nepsal v neděli večer web deníku Süddeutsche Zeitung. Není ale vyloučeno, že ho k rezignaci spolustraníci donutí.

Co znamená výsledek z Bavorska pro "velkou" německou politiku?

Bez absolutní většiny v Mnichově může CSU, která je součástí celoněmecké vlády spolu se CDU Angely Merkelové a sociální demokracií, také ztratit svoji schopnost prosazovat se v Berlíně jako advokát bavorských zájmů. Tedy zásadně ztratit vliv. Pokud CSU bude dál padat, bude to podle expertů problém i pro celostátní spojenectví CDU/CSU nejen v příštích spolkových volbách. Duu CDU/CSU zásadně pomáhalo mimo jiné právě i silné postavení bavorské strany.

Už za dva týdny se navíc konají další důležité volby, tentokrát v Hesensku. Propad CSU v Bavorsku spolu se ztrátami sesterské CDU v Hesensku by znovu rozkývat koaliční vládu v Berlíně. Předseda spolkového parlamentu Wolfgang Schäuble (CDU) očekává otřesy uvnitř CDU/CSU a nevyloučil podle německých médií ani novou debatu o kancléřce Merkelové. Zároveň není vyloučené, že bavorský debakl sociální demokracie vyústí ve větší tlak straníků na to, aby SPD opustila berlínský kabinet.

Kdo bude s kým vládnout?

Nejpravděpodobnější varianta: CSU a Svobodní voliči. O této variantě mluví i politici obou uskupení. I podle průzkumů se zamlouvá největšímu počtu dotazovaných. Svobodní voliči, kteří vznikli z komunálních hnutí, jsou už nyní na lokální úrovni silní. A jejich účast na zemské vládě by je mohla učinit ještě silnějšími.

Varianta CSU se Zelenými je méně pravděpodobná. Pokud by takové spojenectví fungovalo, mohlo by CSU modernizovat, míní mnozí komentátoři. Spojení Zelených, SPD, Svobodných voličů a liberální FDP proti CSU nedá v součtu většinu. S populistickou Alternativou pro Německo CSU spolupráci odmítá.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy