V Barmě se dál umírá. Mrtvý je jeden z vůdců opozice

lem, Reuters
11. 10. 2007 13:30
USA zvažují nové sankce. Uvnitř FOTOGALERIE

Rangún - Události v Barmě zmizely z titulních stran deníků a nové informace se v médiích objevují pouze výjimečně. Barmští aktivisté, kteří se postavili vojenské juntě, v zemi přesto dál umírají.

Poslední agenturní informace mluví o desítkách těl mrtvých mnichů, která plavou v řece protékající hlavním městem Rangún.

Thajská Asociace na pomoc politickým vězňům dokonce tvrdí, že na následky mučení zemřel v barmském vězení vůdce opozice Win Šwe.

Dvaačtyřicetiletý opoziční předák byl spolu s dalšími zatčen 26. září. "Zemřel na následky mučení," uvedla organizace na webu. "Jeho tělo nebylo předáno rodině, ale okamžitě spáleno."

Asociace na pomoc politickým vězňům - ZDE

Právníci a ochránci lidských práv z celého světa volají po "okamžitém a bezpodmínečném" propuštění všech aktivistů. Na vstřícné kroky ze strany barmské junty se však zatím čeká marně.

Spojené státy proto zvažují nové sankce.

"Barmská junta musí ukončit násilí vůči lidem a zamířit k demokracii, nebo bude čelit novým sankcím ze strany Spojených států," prohlásil mluvčí Bílého domu Gordon Johndroe. Co přesně chtějí USA udělat, ale neupřesnil.

Organizace na ochranu lidských práv Humans Rights Watch zase žádá po OSN totální embargo na dovoz zbraní do Barmy, zejména těch z Číny, Indie a Ruska, které je dodávají barmským generálům.

"Je nejvyšší čas, aby Rada bezpečnosti OSN zamezila dodávkám zbraní vládě, která se represí a vyvoláním strachu drží stále u moci. Namísto ochrany generálů by Čína a Rusko měly souhlasit s Radou bezpečnosti a přinutit vládu v Barmě k ukončení represí," píší ve svém prohlášení.

 

Právě se děje

Další zprávy