Sydney - Labouristická strana s přehledem vyhrála parlamentní volby v Austrálii a po jedenácti letech v opozici se vrací k moci.
Na postu premiéra vystřídá 68letého konzervativního Johna Howarda 50letý bývalý diplomat Kevin Rudd. Pro Howarda je porážka o to trpčí, že zřejmě přijde i o křeslo ve sněmovně, což se úřadujícímu premiérovi v Austrálii nestalo od roku 1929.
Po sečtení nadpoloviční většiny hlasů odevzdaných v jeho volebním okrsku Bennelong zaostával Howard výrazně za někdejší televizní redaktorkou Maxine McKewovou. I podle odhadů dvou televizních stanic Howard v souboji prohraje.
Labouristé budou mít podle odhadů ve 150členném parlamentu přinejmenším potřebných 76 křesel, aby mohli zformovat soběstačnou vládu. Po sečtení tří čtvrtin odevzdaných hlasovacích lístků měli labouristé 53 procent.
ČTĚTE VÍCE: Australané volí. Vyberou si nového Blaira?
Howard, který předchozí čtvery volby vyhrál a byl druhým nejdéle vládnoucím ministerským předsedou v australských dějinách, pogratuloval v hlavním ústředí své volební kampaně labouristům a Ruddovi k vítězství a oznámil svůj odchod do politického důchodu.
Neodpustil si ale poznámku, že svému nástupci v čele vlády předává zemi v mnohem lepším stavu, než v jakém ji před jedenácti lety od labouristů přebíral.
"Austrálie je nejlepší zemí na světě, bylo mi ctí sloužit tak dlouho jako její premiér," prohlásil Howard, který zároveň přijal plnou odpovědnost za porážku ve volbách. V čele Liberální strany jej má nahradit Peter Costello.
Analytici upozorňují, že je to vůbec poprvé, co Australané střídají vládu ve chvíli, kdy země zažívá ekonomický růst. Mnohým voličům se ale například nelíbila bezvýhradná podpora, kterou John Howard projevoval americkému prezidentu Georgi Bushovi a jeho válce proti terorismu.
John Rudd oproti tomu v předvolební kampani sliboval stažení australských vojáků z Iráku.
Bílý dům přesto přispěchal s brzkou gratulací k vítězství ve volbách a vyjádřil prezidentovo odhodlání "pokračovat s novou vládou v historických vztazích".
K tomu se ostatně ve své první povolební řeči zavázal i sám Rudd. Analytici přesto nevylučují, že by mohlo dojít k ochlazení australsko-amerických vztahů, mimo jiné i kvůli odhodlání Kevina Rudda razantně bojovat proti klimatickým změnám.