V Austrálii rapidně klesla spotřeba igelitek. Stačilo, když je zakázaly dva obchody

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
21. 12. 2018 10:35
Austrálie se podobně jako jiné vyspělé státy snaží omezit používání plastových výrobků, které škodí životnímu prostředí. A teď země slaví obrovský environmentální úspěch. Stačilo, když se do kampaně proti igelitovým taškám zapojili dva největší provozovatelé supermarketů v zemi - společnosti Coles a Woolworths.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Obě konkurenční firmy přestaly nabízet jednorázové plastové tašky a sáčky. Podnik Coles tak učinil letos 20. června, Woolworths se přidal 1. července. Radikální změna přinesla své ovoce - za tři měsíce klesla spotřeba těchto výrobků v Austrálii o 80 procent. Do přírody se nedostalo celkem 1,5 miliardy plastových tašek a sáčků.

Pro srovnání: roční spotřeba plastových tašek v obchodech Coles přesahovala ještě před zavedením zákazu 3,2 miliardy kusů. 

O úspěchu informovala tento měsíc australská nezisková organizace National Retail Association (NRA), která zastupuje zájmy obchodních řetězců v této zemi. 

Nové opatření se nicméně dotklo jen těch australských států a teritorií, jejichž samospráva zatím nepřijala žádný zákon, který by zakazoval jednorázové plastové tašky. Jde o Nový Jižní Wales, Victorii a Západní Austrálii.

"Většina zákazníků je už nyní zvyklá používat vlastní tašky," komentoval David Stout z australské organizace NRA to, co označuje za jednu z nejvýraznějších změn v chování zákazníka za celou poslední generaci. "Prodejcům patří velké uznání," dodal. Krok obou firem považuje za "odvážný".

K dramatickému snížení spotřeby plastu nicméně pomohl také jeden z australských států Queensland, který zakázal používání jednorázových igelitových tašek a sáčků od prvního července. 

Negativní reakce kupujících 

Nyní záleží, jestli se rozhodnutím dvou obchodních gigantů inspirují i menší firmy. Ty se podle Stouta často bojí, že by tímto krokem přišly o zákazníky. Koneckonců i opatření společností Coles a Woolworths nevzbudilo mezi nakupujícími jen pozitivní reakce. 

Obchody Coles kvůli naštvaným ohlasům v srpnu znovu zavedly tlustší plastové tašky, za které zákazníci nemuseli nic platit, připomíná server News.com.au. Ale jen dočasně. Firma to odůvodnila tím, že lidé potřebují více času, aby si zvykli na používání recyklovatelných tašek. 

Jeden ze supermarketů Coles ve městě Mandurah v Západní Austrálii dokonce řešil incident, při němž jeden ze zákazníků škrtil prodavačku. Rozzlobilo ho, že si svůj nákup nemohl uložit do plastové tašky na jedno použití. Podle serveru The West Australian nebyla tato reakce výjimkou a k podobným incidentům došlo údajně několikrát.

Nabídka tlustších plastových tašek v obchodech Coles ale zase vyvolala kritiku za strany organizací na ochranu životního prostředí, a tak na konci srpna z prodejen zmizely i tyto výrobky. 

Zákazy i v Evropě

Podobné kroky jako v Austrálii se nyní chystají i v Evropské unii. Na zákazu plastových výrobků na jedno použití se v noci ze čtvrtka na pátek dohodli vyjednávači členských zemí EU a Evropského parlamentu. Předběžnou dohodu, která hovoří například o zákazu jednorázových plastových brček nebo tyčinek do uší, musí ale ještě potvrdit velvyslanci zemí EU. Výsledná podoba textu pak bude předložena Evropskému parlamentu a poté ještě znovu členským státům k finálnímu schválení.

Úplný zákaz umělohmotných tašek a pytlíků má pak v plánu Rakousko.

Ve světových oceánech plave celkem přes 268 000 tun plastů nebo také přes 5,2 bilionu plastových kousků. Průměrná igelitová taška se v moři rozkládá deset až dvacet let. 

Video: Sbírání odpadků je cool, chceme změnit svět, potřebujeme jen pytle a rukavice, říká Jan Bareš z Trash Hero

Sebrali jsme už 500 tun odpadu, nepotřebujeme peníze, ale lidi, co budou ochotní, jsme největší světoví popeláři, říká Jan Bareš z Trash Hero | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy