Vše o mikroplastech. Co jsou zač, odkud pocházejí a jak s nimi chce Evropa bojovat

Radim Klekner jzp Radim Klekner, jzp
27. 11. 2018 16:01
Mikroplasty, drobné částečky do pěti milimetrů, jsou už téměř všude. Ve vodě, vzduchu i lidském těle. V budoucnu mohou představovat vážná zdravotní rizika, pokud jejich množství ještě poroste. Evropský parlament schválil řadu opatření, která mají omezit používání plastů v nejrůznějších oblastech našeho života. A myslí i na mikroplasty, které se používají například v kosmetice.
Mikroplasty je obecné označení, užívané pro různorodé úlomky plastů o velikosti od 100 nanometrů až po 5 milimetrů, které se vyskytují ve vodě, v půdě i ve vzduchu.
Mikroplasty je obecné označení, užívané pro různorodé úlomky plastů o velikosti od 100 nanometrů až po 5 milimetrů, které se vyskytují ve vodě, v půdě i ve vzduchu. | Foto: Shutterstock

Co jsou mikroplasty?

Mikroplasty jsou úlomky plastů o velikosti 100 nanometrů až 5 milimetrů. Vyskytují se ve vodě, půdě, vzduchu i tělech živých organismů.

Dělí se na primární a sekundární. Ty první se do přírody dostávají rovnou jako malé částečky, druhé vznikají rozpadem větších kusů plastových produktů, jako jsou igelitové tašky, lahve nebo rybářské sítě.

V oceánech se mohou snadno stát potravou mořských živočichů, kteří nerozpoznají, co vlastně požírají. V řadě případů pak uhynou, protože jim mikroplasty "zalepí" vnitřnosti. Tím, že mořští živočichové vstřebávají mikroplasty do svých těl, se tyto částečky dostanou i na náš talíř.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy