Vše o mikroplastech. Co jsou zač, odkud pocházejí a jak s nimi chce Evropa bojovat

Radim Klekner jzp Radim Klekner, jzp
27. 11. 2018 16:01
Mikroplasty, drobné částečky do pěti milimetrů, jsou už téměř všude. Ve vodě, vzduchu i lidském těle. V budoucnu mohou představovat vážná zdravotní rizika, pokud jejich množství ještě poroste. Evropský parlament schválil řadu opatření, která mají omezit používání plastů v nejrůznějších oblastech našeho života. A myslí i na mikroplasty, které se používají například v kosmetice.
Mikroplasty je obecné označení, užívané pro různorodé úlomky plastů o velikosti od 100 nanometrů až po 5 milimetrů, které se vyskytují ve vodě, v půdě i ve vzduchu.
Mikroplasty je obecné označení, užívané pro různorodé úlomky plastů o velikosti od 100 nanometrů až po 5 milimetrů, které se vyskytují ve vodě, v půdě i ve vzduchu. | Foto: Shutterstock

Co jsou mikroplasty?

Mikroplasty jsou úlomky plastů o velikosti 100 nanometrů až 5 milimetrů. Vyskytují se ve vodě, půdě, vzduchu i tělech živých organismů.

Dělí se na primární a sekundární. Ty první se do přírody dostávají rovnou jako malé částečky, druhé vznikají rozpadem větších kusů plastových produktů, jako jsou igelitové tašky, lahve nebo rybářské sítě.

V oceánech se mohou snadno stát potravou mořských živočichů, kteří nerozpoznají, co vlastně požírají. V řadě případů pak uhynou, protože jim mikroplasty "zalepí" vnitřnosti. Tím, že mořští živočichové vstřebávají mikroplasty do svých těl, se tyto částečky dostanou i na náš talíř.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy