V Arménii obvinili exprezidenta Kočarjana z pokusu o puč

ČTK ČTK
26. 7. 2018 22:04
Dnes třiašedesátiletý Kočarjan obvinění označil za politickou mstu a řekl novinářům, že kroky proti jeho osobě jsou "bombou, která vybuchne".
Foto: Reuters

Jerevan - Arménská prokuratura obvinila bývalého prezidenta Roberta Kočarjana z pokusu o svržení ústavního pořádku. Oznámila to místní agentura Aysor. Exprezident, který vládl této jihokavkazské zemi v letech 1998 až 2008, je obviněn z odpovědnosti za krvavé potlačení demonstrací v Jerevanu po prezidentských volbách před deseti lety.

V únoru 2008 Jerevan ochromila série demonstrací, jejichž účastnici protestovali proti oficiálním výsledkům prezidentských voleb, v nichž vyhrál Serž Sargsjan. Pouliční nepokoje organizovali stoupenci bývalého prezidenta Levona Ter-Petrosjana, který se o post hlavy státu rovněž ucházel. Volby byly podle nich zfalšované.

Protesty tvrdě potlačila policie, zahynulo osm demonstrantů a dva policisté. Zraněno bylo několik set lidí, vláda vyhlásila výjimečný stav. Z odpovědnosti za masakr byl nedávno rovněž obviněn bývalý arménský ministr vnitra Mikael Aruťunjan.

Dnes třiašedesátiletý Kočarjan obvinění označil za politickou mstu a řekl novinářům, že kroky proti jeho osobě jsou "bombou, která vybuchne". Sargsjan, který Kočarjana ve funkci nahradil, vykonával úřad od roku 2008 do letošního dubna, kdy odstoupil po masových protestech vedených nynějším premiérem Nikolem Pašinjanem.

 

Právě se děje

Další zprávy