Teď, nebo nikdy. Budeme se bít až do konce, vzkazují Arméni. Jejich "sametová revoluce" pokračuje

Tereza Soušková
2. 5. 2018 19:25
V Arménii po nezvolení opozičníka premiérem vypukly další obří demonstrace. Silnice symbolicky blokují i děti.
Demonstrace v Jerevanu.
Demonstrace v Jerevanu. | Foto: ČTK

Jerevan (od naší zpravodajky) - Ve vzduchu je cítit vztek a zloba. Na hlavní náměstí v Jerevanu se znovu scházejí demonstranti. "Cítím naprosté pohrdání ke zločincům, kteří protiprávně uchvátili moc v naší zemi," zvyšuje hlas Ani, jedna z protestujících, která v arménské "sametové revoluci" protestuje od samého začátku.

Pracuje jako překladatelka na volné noze. Není pro ni problém být v pracovní den na barikádě. "Veškerou práci musím dohánět po nocích. Ale naše země za to stojí. Jsme naprosto odhodláni se bít do konce," upozorňuje.

Arménie se od brzkého středečního rána opět ponořila do dopravního kolapsu. Opoziční vůdce Nikol Pašinjan vyzval ke generální stávce. Kdo se nedostal do práce před osmou hodinou ráno, už neměl šanci.

Nefunguje městská doprava, metro ani vlaky. Silnice na letiště byla zablokována stovkami lidí. Zavřené jsou firmy, školy i obchody.

Ačkoliv Arméni v úterý očekávali, že napjatá situace v zemi se vrátí do normálu, nestalo se. Poslanci nezvolili opozičního lídra Nikola Pašinjana premiérem. Mnohahodinovou debatu v parlamentu, kterou úmyslně protahovali zákonodárci vládnoucí Republikánské strany, jen na hlavním jerevanském náměstí sledovalo na 150 tisíc lidí.

Arméni se připravovali na velké oslavy. V ulicích měli tisíce balonků v národních barvách. Nálada se ale dostala k bodu mrazu. Nikdo neočekával, že poslanci budou tak dlouho obstruovat.

Blokáda silnice v Jerevanu.
Blokáda silnice v Jerevanu. | Foto: Reuters

"Je to naprostá neúcta k vůli národa! Republikáni tímto ztratili poslední špetku sebeúcty," rozčiluje se demonstrantka Anuš, která spolu s několika kamarádkami nešla do práce a místo toho zablokovaly jednu z bočních ulic vedoucích na hlavní náměstí. Postavily se i řidičům, kteří chtěli projet.

V ulicích až do konce

Ještě v pondělí se přitom zdálo, že protesty jsou spíš formalita a opozičník Pašinjan se stane premiérem. S o to větší vervou se Arméni pustili do dalších demonstrací. Mnozí jsou odhodláni setrvat v ulicích až do konce - ať se děje, co se děje.

"Včera jsme viděli, že vládnoucí strana myslí jen na to, jak si uchovat moc. Nezvolení Nikola Pašinjana je jasná známka toho, že republikáni se snaží zachránit co nejvíc své moci a uspořádat předčasné volby ve své režii," říká lidskoprávní aktivistka Armine Sadikjanová z arménské neziskové organizace Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor.

Na nohou bylo i jindy ospalé třetí největší arménské město Vanadzor, kde nevládní organizace sídlí. Skoro všechny školy, univerzity i továrny uposlechly výzvy Pašinjana a zůstaly zavřené.

Do ulic vyšli zaměstnanci i studenti. Podle Sadikjanové Arméni vědí, že se dostali do situace "teď, nebo nikdy". "Nikdo si nestěžuje. Nikdo nedělá výtržnosti, všichni pokojně přijali svoji roli protestech," popisuje. Sama od rána stojí na barikádě.

"Revoluce už dosáhla do myslí lidí. Už to nejsou desítky ani stovky, ale tisíce lidí, kteří v posledních dnech začali uvažovat jinak," je přesvědčená.

Video: Arménský parlament nezvolil opozičního vůdce premiérem. Přijde politická tsunami, říká Pašinjan

Arménský parlament nezvolil opozičního vůdce premiérem. Přijde politická tsunami, říká Pašinjan | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy