Demonstranti ochromili Jerevan. Tisíce lidí blokují silnice, policie posílila hlídky

ČTK ČTK
2. 5. 2018 9:58
Tisíce demonstrantů v hlavním městě Arménie ochromily dopravu. Blokují silnice, některé stanice metra se zavřely.
Protesty v Arménii poté, co opoziční vůdce Nikol Pašinjan nebyl zvolen premiérem.
Protesty v Arménii poté, co opoziční vůdce Nikol Pašinjan nebyl zvolen premiérem. | Foto: Reuters

Jerevan - Demonstranti v Arménii blokují některé silnice směrem na hlavní město Jerevan, několik křižovatek v centru metropole a cestu k letišti. K dopravním blokádám a zahájení kampaně občanské neposlušnosti vyzval v úterý opoziční vůdce Nikol Pašinjan poté, co jej parlament nezvolil premiérem.

"Doprava v hlavním městě je prakticky přerušena," napsala ruská agentura Interfax. "Studenti ochromili hlavní ulice Jerevanu," uvedla agentura TASS; Moskva jako blízký spojenec Jerevanu vnitropolitickou krizi v Arménii pozorně sleduje.

Předchozí premiér Serž Sargsjan odstoupil 23. dubna pod tlakem protivládních protestů, které vedl právě Pašinjan, pokládaný za prozápadního, liberálního politika. Vření vyvolala Sargsjanova snaha uchovat si moc poté, co deset let byl prezidentem - a před přestupem do premiérského křesla nechal změnit ústavu, aby výkonnou moc přenesl z rukou šéfa státu na šéfa vlády.

"Zůstaneme tady," řekl agentuře Reuters devatenáctiletý David, jeden z demonstrantů blokujících cestu na letiště. "Na naši výzvu zareagovaly všechny vysoké školy v hlavním městě. Požadujeme, aby (vládní) Republikánská strana opustila vládu a hlasovala pro národního kandidáta na premiéra Pašinjana," řekl TASS studentský vůdce David Petrosjan.

Demonstranti podle TASS zablokovali ulice nejen v centru, ale i na jerevanských sídlištích, a to včetně výpadovky na letiště a dalších dopravních tepen. "Policie posílila hlídky, ale dosud nezasahuje do počínání demonstrantů," dodala agentura.

Ministerstvo obrany vyzvalo demonstranty, aby nebránili v jízdě armádním vozidlům a vojenským kolonám "vzhledem k nezbytnosti zajistit bezpečnost země".

Blokády ochromily i metro, některé stanice jsou zavřené.
Blokády ochromily i metro, některé stanice jsou zavřené. | Foto: Reuters

Blokáda podle zpravodaje Interfaxu ochromila automobilovou dopravu v Jerevanu, postiženo je i metro. K protestní akci se připojili obyvatelé všech čtvrtí, kteří kromě ulic blokují i vchody do sídel řady úřadů, včetně ministerstev spravedlnosti, kultury a školství. K blokádě se přidali i pracovníci letiště.

Pašinjana v úterý odmítli při volbě premiéra podpořit poslanci Sargsjanovy vládnoucí Republikánské strany, bez jejichž hlasů se při volbě nemůže obejít. Parlament se znovu pokusí zvolit předsedu vlády 8. května.

Pokud se to nepodaří ani napodruhé, bude zákonodárný sbor rozpuštěn a zemi čekají předčasné volby. Naposledy se konaly loni v dubnu. Pašinjan hodlá za týden i v této druhé volbě kandidovat.

Arménci blokují silnice.
Arménci blokují silnice. | Foto: Reuters

Na mítinku na jerevanském náměstí Republiky Pašinjan v úterý večer vyzval k zahájení protestních akcí. "Vyzývám k zahájení rozsáhlé akce občanské neposlušnosti ve středu od 08:00 (06:00 SELČ). Naši stoupenci musejí zablokovat všechna letiště, všechny komunikace v zemi. Nedovolíme ukrást vítězství lidu," prohlásil opoziční předák.

Arménie je blízkým spojencem Ruska a v zemi jsou ruské základny. Moskva sleduje dění v Arménii s obavami, aby Arméni podobně jako občané Gruzie a Ukrajiny po masových demonstracích nezvolili vůdce, který by přerušil spolupráci s Ruskem. Pašinjan ale ve svém parlamentním proslovu ujistil, že je připraven zachovat strategické spojenectví s Moskvou.

Video: Arménský parlament nezvolil opozičního vůdce premiérem. Přijde politická tsunami, říká Pašinjan

Arménský parlament nezvolil opozičního vůdce premiérem. Přijde politická tsunami, říká Pašinjan | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy