Muž, který v pensylvánské vesnici Paradise u městečka Nickel Mines zatlačil skupinku školáků do třídy a začal střílet. Poté spáchal sebevraždu. Vzhledem k tomu, že některá zranění jsou velmi těžká, nemusí být výčet obětí konečný.
- Při nejhorším masakru zahynulo 16 dětí - ČTĚTE ZDE
Pomsta za smrt dcery ?
Střelcem byl místní řidič nákladního vozu, dvaatřicetiletý Charles Carl Roberts. Původní informace, že patřil ke komunitě Amišů, která odmítá technický pokrok a žije uzavřená před okolním světem v podmínkách 19. století, se nepotvrdily.
Nickel Mines leží ve státě Pensylvánie v okrese Lancaster. Škola patří právě komunitě Amišů, kteří například nepoužívají automobily či moderní oděvy a v domech nemají elektřinu.
Podle Jeffrey Millera z pensylvánské státní policie se motiv vražd vyšetřuje. Roberts dle prvotních informací "sdělil své manželce, že jeho čin je pomstou za něco, co se odehrálo před 20 lety".
Tehdy vrah jako dvanáctiletý chlapec prý sexuálně zneužil své mladší příbuzné. Ve vzkazu, který nalezla policie, také napsal, že ho sužovaly sny o tom, že podobné činy spáchá znovu.
Roberts údajně nechal několik nesouvislých vzkazů, včetně toho o vlastní sebevraždě. Ze zpráv je podle policie vidět, že byl velmi
rozhněvaný a frustrovaný. Podle kolegů z práce v posledních dnech byl ve velmi špatné náladě, přestal téměř komunikovat s okolím.
V roce 1997 útočníkovi zemřela krátce po narození dcera.
Náhodně vybraná škola
Podle policie oběti "popravil" střelou do hlavy poté, co je svázal. Školu si zřejmě vybral náhodou, patrně kvůli tomu, že se nacházela nedaleko jeho bydliště. Kromě střelných zbraní měl u sebe i nože a další zbraně.
Miller uvedl, že dvě ze tří mrtvých byly školačky a jedna, starší, byla pomocnicí učitelky. "Je to otřesné místo činu," řekl policista na tiskové konferenci.
Chlapce nechal jít
Roberts dorazil do školy po ránu a podle policisty Millera si vzal jako rukojmí dívky, zatímco chlapce nechal odejít. Skupinka žáků s učitelem a dalšími dospělými utekla hledat pomoc na nedalekou farmu.
Útočník se zabarikádoval ve třídě, svázal dívky, postavil je před tabuli. V té době už na místě byli policisté.
"Křičeli: Royi! Odlož zbraň! Odlož zbraň, Royi!" popsal jeden ze svědků místním novinářům. Roberts namísto toho spustil střelbu z automatické zbraně, a tudíž i policisté začali střílet. Následně prorazili do třídy. "Jedno z dětí zemřelo mému kolegovi v rukou," uvedl Miller.
- Amišové odmítají vše moderní - NAJDETE ZDE
Střelba v osnovách
Jde o další ze série podobných incidentů, s nimiž se Spojené státy v posledních dnech potýkají.
Agentura AFP s odvoláním na místní média napsala, že američtí policisté včera zasahovali na střední škole v Las Vegas. Měli totiž informace, že jeden ze studentů v areálu měl u sebe zbraň. Policie ale oznámila, že ji mladík nepoužil.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Deník školáků: Bude zábava, začnu zabíjet
- Američtí policisté zabránili masakru
Ve středu se střílelo na střední škole v Bailey ve státě Colorado. Muž tam použil zbraň a vzal šest rukojmích. Čtyři z nich propustil, pak zasáhlo policejní komando. Při střetu muž smrtelně zranil jedno ze dvou zbývajících rukojmí a zabil sám sebe.
V pátek jeden z žáků školy ve Wisconsinu vystřelil několik ran a zabil ředitele zařízení.
Americká vláda chce problém řešit
Administrativa amerického prezidenta Georgie Bushe v reakci na množící se případy střelby dnes oznámila, že hodlá uspořádat konferenci expertů z řady oborů. Cílem je zjistit, co může vláda udělat, aby těmto násilnostem zabránila.
Bezpečnostní opatření v amerických školách se zpřísnila poté, kdy v dubnu 1999 dva studenti postříleli na střední škole Columbine na denverském předměstí Littleton 12 spolužáků a profesora. Prevence se zaměřila především na to, aby násilí nepáchali studenti.
Ozývají se i hlasy zastánců přísnějších pravidel pro prodej zbraní v USA. "Je velmi snadné, ať už jste mladistvý či odsouzený zločinec koupit si legálně či nelegálně palnou zbraň," řekl agentuře Reuters Peter Hamm z Bradyho centra pro prevenci násilí.