V Afrínu muselo opustit své domovy 15 000 civilistů, zaznělo před Radou bezpečnosti

ČTK ČTK
30. 1. 2018 21:38
Turecká vláda nadále trvá na tom, že operace v Afrínu je namířena proti "teroristům" ze syrské kurdské milice YPG a nikoliv proti civilistům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek - Asi 15 000 civilistů v severosyrské oblasti Afrín, kde 20. ledna proti kurdským milicím zahájila ofenzivu turecká armáda, bylo nuceno opustit své domovy. Ve zbytku provincie Aleppo bylo vysídleno dalších asi 1000 lidí a bezpečnost zhruba 300 000 lidí v Afrínu zůstává ohrožena. V projevu k Radě bezpečnosti OSN to řekla čelní představitelka OSN v oblasti humanitárních záležitostí Ursula Muellerová. Informovala o tom agentura AP.

Místní kurdská správa v Afrínu podle Muellerové omezuje pohyb civilistů a brání jim v útěku z oblasti. V sousední severozápadní provincii Idlib bylo od 15. prosince vysídleno více než 270 000 osob, uvedla.

Turecký ministr obrany Nurettin Canikli v úterním projevu k parlamentu řekl, že během operace v Afrínu přišlo o život pět tureckých vojáků a 24 jejich povstaleckých spojenců ze Svobodné syrské armády (FSA). Turecká armáda nicméně podle Canikliho nemá v Afrínu na svědomí život ani jednoho civilisty.

Ministr obrany rovněž odmítl obvinění kurdských aktivistů, že Turecko při operaci použilo mezinárodně zakázané zbraně, jako je například napalm či chemické a biologické zbraně.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii dlouhodobě monitoruje, s odkazem na místní zdroje uvedla, že v provincii Aleppo byli při bombovém útoku na turecký vojenský konvoj, který měl eskortu povstalců spřízněných s mezinárodní teroristickou sítí Al-Káida, zabiti dva turečtí vojáci. Turecká armáda útok nepotvrdila.

Turecká vláda nadále trvá na tom, že operace v Afrínu je namířena proti "teroristům" ze syrské kurdské milice YPG a nikoliv proti civilistům, historickým, náboženským či kulturním strukturám, ani není jejím cílem zničit významné památky. V pondělí SOHR informovala, že při tureckém bombardování Afrínu byl poničen starověký chrám, který postavili Aramejci.

V současné chvíli v Sýrii podle odhadů OSN asi 13,1 milionů civilistů potřebuje ochranu a humanitární pomoc a asi 6,1 milionu z nich bylo nuceno opustit své domovy. Syrská vláda podle Muellerové v obklíčených oblastech ovládaných povstalci, jako je například východní Ghúta na okraji Damašku, brání v dodávání humanitární pomoci. V této oblasti v prvních deseti dnech roku podle ní bylo zabito nejméně 81 civilistů, včetně 25 žen a 30 dětí.

Ačkoliv bylo koncem prosince z východní Ghúty ze zdravotních důvodů evakuováno 29 lidí, několik set dalších stále potřebuje lékařskou pomoc a 21 osob zemřelo, protože jim nebyla umožněna evakuace do zdravotnických zařízení.

 

Právě se děje

Další zprávy