Na vašem webu detailně analyzujete podíl vlivných Rusů a politiků v aféře Panama Papers. Jsou tedy konečně k dispozici věrohodné informace o daňových či jiných podezřelých finančních transakcích, o nichž se v Rusku dosud jen spekulovalo?
Galina Timčenko: Pro každého, kdo se o daňové ráje jen trochu zajímá, není skandál Panama Papers až takovou novinkou. Přesto je rozkrytí panamského archivu prvotřídní světovou událostí, která potvrzuje korupci v nejvyšších patrech mnoha zemí.
Nejenom v Rusku, ale i Číně, USA, Sýrii, Íránu, na Islandu, v Ázerbájdžánu či Kyrgyzstánu. Nu a Rusko zabírá v tomto skandálu značné místo - to nelze ignorovat.
Za pozornost stojí i obdivuhodná práce několika set novinářů, kteří po mnoho měsíců pracovali s miliony dokumentů.
Reakce Kremlu na skandál Panama Papers je odmítavá. Zveřejnění dokumentů o daňových rájích, v nichž lidé kolem prezidenta Vladimira Putina ukrývají nezdaněné či "vyprané" miliardy, považuje Kreml za špinavou hru západních médií. Může časem Kreml tohle stanovisko alespoň korigovat?
Putinův mluvčí Dmitrij Peskov svedl vše na informační válku, v níž novináři chtějí zmenšit Putinovy zásluhy v Sýrii. Jde o jasný signál, že Kreml se nechystá cokoliv vysvětlovat.
Jak si to vysvětlujete?
Státy, v nichž jsou nezávislé soudy, prokurátoři, policie či daňové úřady... tam všude můžeme sledovat nějakou reakci. Ale kde tomu tak není, není ani žádná reakce ústřední vlády.
Odmítavé mlčení Kremlu proto není překvapivé. Instituce, které jsem zmínila, jsou v Rusku až příliš prorostlé či sepjaté s vládnoucím režimem.
Žádná reakce tedy nebude ani v Ázerbájdžánu... v Číně se už kvůli tomu blokují sociální sítě. A chcete-li to polopatě, tak od autoritářských režimů nečekejte jakoukoliv reakci na kauzu Panama Papers, natož nějaké šetření policie.
Přesto: Informace jsou k dispozici, Rusové si je mohou přečíst na vašem zpravodajském serveru Meduza.i.o nebo se k nim dostat jinak. Může to ruskou společnost nějak ovlivnit? Nebo se podepsat na popularitě prezidenta Putina?
Z posledních průzkumů vyplývá, že Putinova popularita klesla z šestaosmdesáti procent na třiasedmdesát. Na korupční kauzu, o níž hovoříme, lidé reagují - Rusko přece nemá pouze jednu tvář.
A když už jsme u Putinovy popularity, vždy připomínám, že je velký rozdíl mezi slovní a aktivní podporou prezidenta.
To jsou dvě zcela různé věci. Dva zcela jiné obrazy o tom, co si lidé ve skutečnosti opravdu myslí. Bude však ještě dlouho trvat, než se to projeví v aktivních občanských postojích většiny ruské společnosti.
Jak je možné, že práce novinářů má při odhalování korupce v nejvyšších patrech politiky větší efekt než práce státních zástupců, policie či nejrůznějších protimafiánských a protikorupčních týmů či daňových úřadů?
Možná je tomu tak proto, že práce novináře je závislá jen na osobnosti šéfredaktora - jeho odvaze a síle. Jaký je on, takoví jsou i novináři v jeho redakci.
Kvalitní, nezávislí novináři v Rusku stále ještě jsou. I když jich není mnoho.
Redakce Novoj Gazety či Vedomostí píší o Panama Papers zevrubně již několik dní. Tyhle kolektivy správně chápou své profesionální povinnosti... na rozdíl od mnoha jiných, které se změnily v úřednické aparáty.
Vámi zmiňované daňové úřady jsou přece většinou součásti vládnoucích režimů. Proto jsou možné i ty astronomické daňové úniky.
Většina Rusů tedy mává nad tímto daňovým skandálem obřích rozměrů rukou?
Z věrohodných průzkumů vyplývá, že pro osmdesát procent Rusů je hlavním zdrojem informací televize. No a v ruské státní televizi se o Panama Papers mlčí jako v hrobě.
O to intenzivněji se ale v této souvislosti píše a hovoří o ukrajinském prezidentovi Petru Porošenkovi. Nenechávají na něm nit suchou - doslova ho grilují.
Ti, kteří aktivně pracují s internetem, aby se něco dozvěděli a vytvořili si vlastní názor o zkorumpovanosti lidí s napojením na Kreml, jsou v naprosté menšině.
Rusové nedávno označili Prahu jako centrum protiruské propagandy. Zajímá mě váš názor.
V posledních dvou týdnech bohužel v ruských státních médiích vnímám velmi silnou a svým způsobem novou tendenci: nevybíravě diskreditovat západní prostředky masové komunikace. Bez výjimky.
Ať již jde o BBC, Rádio Svobodná Evropa, Deutsche Welle... či o naši Meduzu.i.o.
Praha stojí v této řadě nepřátel Kremlu opravdu na prvním místě. Právě v Praze (až po Londýnu, Washingtonu či Rize) se má podle této propagandistické optiky formovat negativní pohled na Rusko.