V Abcházii volí prezidenta, změna politiky se ale nečeká

ČTK ČTK
24. 8. 2014 10:21
Změna promoskevského politického kurzu se podle pozorovatelů nečeká ani v případě vítězství opozičního kandidáta.
Volby. Ilustrační foto.
Volby. Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Moskva/Suchumi - V separatistické Abcházii, která se s ruskou pomocí odtrhla od Gruzie, se v neděli konají prezidentské volby.

Změna promoskevského politického kurzu se podle pozorovatelů nečeká ani v případě vítězství opozičního kandidáta, i když pravděpodobněji se rozhodne až v druhém kole voleb. Předběžné výsledky mají být oznámeny v pondělí.

Celkem se podle agentury ITAR-TASS otevřelo 154 volebních místností v samé Abcházii, další tři pak v zahraničí: Moskvě, v Čerkesku na ruském severním Kavkazu a v Istanbulu. V Turecku totiž žije asi tisíc lidí s abchazskými pasy. Oprávněných voličů je podle agentury Interfax zhruba 131 tisíc.

O post bojují čtyři kandidáti

O nejvyšší funkci se ucházejí čtyři kandidáti, kteří se ještě před volbami podepsali pod pakt o národní jednotě a politických reformách, počítajících s větší dělbou moci.

Hlavními uchazeči o postup do druhého kola jsou podle Interfaxu opoziční vůdce Raul Chadžimba a šéf abchazské tajné policie Aslan Bžanija. O roli hlavy státu se uchází i bývalý ministr vnitra Leonid Dzjapšba a ministr obrany Merab Kišmarija.

Bžanija a Kišmarija jsou považováni za lidi svrženého prezidenta Alexandra Ankvaba, jehož demisi si v květnu vynutila opozice.

Abcházii ovládá tuhý klanový systém vyztužený miliardovými subvencemi z Moskvy. Rozdíly v politických programech kandidátů jsou jen v míře navrhované integrace s Ruskem.

Favorit Chadžimba je bývalým vysokým důstojníkem sovětské tajné policie KGB a v Moskvě má podle abchazského tisku mnoho přátel.

Na místě je stovka pozorovatelů

Hlasování sleduje stovka pozorovatelů z 24 zemí, mezi něž ITAR-TASS zahrnul i povstalecké oblasti na východě Ukrajiny a další separatistické útvary, neuznávaných většinou zemí světa, což je i případ samé Abcházie.

Mezi západoevropskými občany, kteří přijeli na volby jako pozorovatelé, ruská agentura zmínila i nejmenované Čechy. Zastoupen je i tichomořský ostrov Nauru.

Jelikož Česká republika Abcházii neuznává, žádné pozorovatele tam neposílá, sdělila v pátek ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová. Nevyloučila ale, že tam někdo nezamíří jako soukromá osoba.

 

Právě se děje

Další zprávy