Abcházii ovládly nepokoje, opozice žádá demisi prezidenta

ČTK ČTK
27. 5. 2014 20:28
Opozice dlouhodobě vytýká prezidentovi Ankvabovi nedostatečně hlubokou integraci s Ruskem.
Vládní budova v Suchumi.
Vládní budova v Suchumi. | Foto: Tomáš Vlach

Tbilisi/Suchumi - Hlavní město separatistické gruzínské Abcházie Suchumi v úterý ovládly prudké nepokoje vyvolané nesouhlasem opozice s politikou prezidenta Alexandra Ankvaba.

Několik tisíc demonstrantů se shromáždilo v centru města s požadavkem rezignace vlády a Ankvabovy demise. Dav podle agentury Interfax zaútočil na prezidentovu rezidenci a vnikl dovnitř. Prezident údajně dekret o rozpuštění vlády podepsal a své sídlo pod tlakem vzbouřenců opustil.

Abcházie se po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 násilně odtrhla od Gruzie. Rusko uznalo nezávislost gruzínské provincie po krátkém ozbrojeném konfliktu, který v srpnu 2008 svedlo s Gruzií. Ruského příkladu ale zatím následovala pouze hrstka zemí. Moskva v Abcházii rozmístila své vojenské jednotky.

Ankvab v úterý při vyjednávání s opozicí souhlasil s demisí vlády a do výslužby poslal kritizovaného generálního prokurátora. Svou vlastní rezignaci ale neslíbil a rezidenci spěšně opustil.

Abcházie, stejně jako další odštěpenecká provincie Jižní Osetie, žije z velké části z ruských subvencí. Peníze podle ruských médií ovšem často mizí v kapsách místních klanových vůdců, kteří mezi sebou bojují o vliv. V Abcházii kvete korupce, silné pozice má v provincii místní mafie.

Prezident Ankvab, který nastoupil do úřadu v září 2011, přežil šest pokusů o atentát, poslední z nich předloni v únoru. Ani jeden z útoků nebyl objasněn. Ve dvou případech politik vyvázl se zraněním: v červenci 2007 a znovu v září 2010 ho zasáhly střepiny z granátu vrženého neznámým útočníkem.

O bezprostředních důvodech rozhořčení abchazské opozice se úterní zprávy ze Suchumi nezmiňují. Agentura Interfax napsala, že opozice dlouhodobě vytýká Ankvabovi nedostatečně hlubokou integraci s Ruskem. Po ruské anexi ukrajinského Krymu v Abcházii i Jižní Osetii zesílily hlasy volající po začlenění do Ruské federace. Moskva zatím na podobné výzvy nereagovala.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy