Neklid na ruském zadním dvorku. Prezident Abcházie abdikoval

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 1. 6. 2014 20:17
Alexandr Ankvab vyzval občany ke klidu. Šéf Kremlu Vladimir Putin do Abcházie poslal vyjednavače.
Demonstrace stoupenců svrženého prezidenta Ankvaba.
Demonstrace stoupenců svrženého prezidenta Ankvaba. | Foto: Reuters

Suchumi/Praha - Prezident Abcházie Alexandr Ankvab abdikoval.

Stalo se tak poté, co proti němu povstala opozice, jež mu vyčítala nezaměstnanost, korupci, přetrvávající ekonomickou mizérii a přílišné spoléhání na Rusko.

Abcházie je totiž malou samozvanou republikou, která se - s pomocí ruské armády - odštěpila od Gruzie a funguje jen díky finančním dotacím z Moskvy.

Převrat, jenž kvůli konfliktu na Ukrajině média zaznamenala jen okrajově, příchází pro Rusko ve velmi nevhodnou dobu. Může totiž mít vliv i na dění na Ukrajině

Mapa Gruzie - Severní a Jižní Osetie, Abcházie
Mapa Gruzie - Severní a Jižní Osetie, Abcházie | Foto: Aktuálně.cz

Kyjev Ukrajince z východních oblastí, kde operují separatisté, varuje právě příkladem gruzínských odštěpeneckých republik Abcházie a Jižní Osetie. Odtržením a spojením s Ruskem se pro vás nic nezmění k lepšímu. Nehledejte ráj v Rusku, ani pod jeho ochranou, přesvědčuje lidi ukrajinská vláda.

Poslední události jako by jí dávaly za pravdu. Opozice vedená lídrem Raulem Chadžimbou v úterý pronikla do sídla prezidenta a vyzvala ho k odstoupení. Výzvy prezidenta k dialogu nebyly vyslyšeny.

Ankvab uprchl z rezidence a uchýlil se do svého rodného městečka Gudauty, odkud vzkazoval, že je stále prezidentem. Chadžimba už ale mezitím v metropoli Suchumi začal sestavovat novou vládu.

Raul Chadžimba.
Raul Chadžimba. | Foto: Reuters

"Nikam jsem neutekl, zůstávám v Abcházii a podnikám kroky ke stabilizaci situace," uvedl svržený prezident v prohlášení.

V neděli ovšem abdikoval. "Vyzývám občany ke klidu, zachování míru a uspořádání nových voleb v normální atmosféře," citovala agentura ITAR-TASS z jeho prohlášení.

Pravomoci hlavy státu převzal předseda parlamentu Valerij Bganba.

Vyjednavačem je Putinův důvěrník

V Kremlu jsou patrně nepříjemně překvapeni. Lze to odvodit z faktu, že mezi vyjednavači, které Rusové do Suchumu posílají, je Putinův důvěrník a poradce Vladislav Surkov.

"Rusko sleduje události se znepokojením," uvádí se ve stručním vyjádření ministerstva zahraničí v Moskvě.

Abcházie má rozlohu 8600 kilometrů čtverečních a žije v ní jen 240 000 obyvatel. V letech 1992 až 1993 vedli abcházští separatisté krvavou válkou s gruzínskou armádou, při které zahynulo přes deset tisíc lidí. Vyhráli díky pomoci Ruska. Válka vyhnala z Abcházie téměř všechny etnické Gruzínce.

Foto: Tomáš Vlach

Soči výdělek nepříneslo

Zdejší pláže mají velký potenciál pro turistický ruch, stejně tak jako tropické ovoce, pro které jsou zde ideální klimatické podmínky.

To vše ale zůstává víceméně nevyužito. Abcházové věřili, že mohou nějakým způsobem vydělat na olympijských hrách v nedalekém Soči. Ale jediné, čeho se dočkali, byla posílená ostraha hranic z ruské strany.

Chadžimba si samozřejmě nemůže dovolit utnout veškerou spolupráci s Ruskem. Abcházie je závislá na ruských dotacích a vojenské podpoře. Je však proti tomu, aby ruští občané mohli v Abcházii kupovat nemovitosti a půdu.

Na problémy v Abcházii samozřejmě hledí s velkým zájmem gruzínská vláda. Tbilisi odtržení svého území nikdy neuznalo a plné obnovení normálních vztahů s Ruskem podmiňuje navrácením Abcházie.

I tady se nabízí paralela s Ukrajinou. Její vláda ruskou anexi Krymu také neuznává.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy