Neklid na ruském zadním dvorku. Prezident Abcházie abdikoval

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 1. 6. 2014 20:17
Alexandr Ankvab vyzval občany ke klidu. Šéf Kremlu Vladimir Putin do Abcházie poslal vyjednavače.
Demonstrace stoupenců svrženého prezidenta Ankvaba.
Demonstrace stoupenců svrženého prezidenta Ankvaba. | Foto: Reuters

Suchumi/Praha - Prezident Abcházie Alexandr Ankvab abdikoval.

Stalo se tak poté, co proti němu povstala opozice, jež mu vyčítala nezaměstnanost, korupci, přetrvávající ekonomickou mizérii a přílišné spoléhání na Rusko.

Abcházie je totiž malou samozvanou republikou, která se - s pomocí ruské armády - odštěpila od Gruzie a funguje jen díky finančním dotacím z Moskvy.

Převrat, jenž kvůli konfliktu na Ukrajině média zaznamenala jen okrajově, příchází pro Rusko ve velmi nevhodnou dobu. Může totiž mít vliv i na dění na Ukrajině

Mapa Gruzie - Severní a Jižní Osetie, Abcházie
Mapa Gruzie - Severní a Jižní Osetie, Abcházie | Foto: Aktuálně.cz

Kyjev Ukrajince z východních oblastí, kde operují separatisté, varuje právě příkladem gruzínských odštěpeneckých republik Abcházie a Jižní Osetie. Odtržením a spojením s Ruskem se pro vás nic nezmění k lepšímu. Nehledejte ráj v Rusku, ani pod jeho ochranou, přesvědčuje lidi ukrajinská vláda.

Poslední události jako by jí dávaly za pravdu. Opozice vedená lídrem Raulem Chadžimbou v úterý pronikla do sídla prezidenta a vyzvala ho k odstoupení. Výzvy prezidenta k dialogu nebyly vyslyšeny.

Ankvab uprchl z rezidence a uchýlil se do svého rodného městečka Gudauty, odkud vzkazoval, že je stále prezidentem. Chadžimba už ale mezitím v metropoli Suchumi začal sestavovat novou vládu.

Raul Chadžimba.
Raul Chadžimba. | Foto: Reuters

"Nikam jsem neutekl, zůstávám v Abcházii a podnikám kroky ke stabilizaci situace," uvedl svržený prezident v prohlášení.

V neděli ovšem abdikoval. "Vyzývám občany ke klidu, zachování míru a uspořádání nových voleb v normální atmosféře," citovala agentura ITAR-TASS z jeho prohlášení.

Pravomoci hlavy státu převzal předseda parlamentu Valerij Bganba.

Vyjednavačem je Putinův důvěrník

V Kremlu jsou patrně nepříjemně překvapeni. Lze to odvodit z faktu, že mezi vyjednavači, které Rusové do Suchumu posílají, je Putinův důvěrník a poradce Vladislav Surkov.

"Rusko sleduje události se znepokojením," uvádí se ve stručním vyjádření ministerstva zahraničí v Moskvě.

Abcházie má rozlohu 8600 kilometrů čtverečních a žije v ní jen 240 000 obyvatel. V letech 1992 až 1993 vedli abcházští separatisté krvavou válkou s gruzínskou armádou, při které zahynulo přes deset tisíc lidí. Vyhráli díky pomoci Ruska. Válka vyhnala z Abcházie téměř všechny etnické Gruzínce.

Foto: Tomáš Vlach

Soči výdělek nepříneslo

Zdejší pláže mají velký potenciál pro turistický ruch, stejně tak jako tropické ovoce, pro které jsou zde ideální klimatické podmínky.

To vše ale zůstává víceméně nevyužito. Abcházové věřili, že mohou nějakým způsobem vydělat na olympijských hrách v nedalekém Soči. Ale jediné, čeho se dočkali, byla posílená ostraha hranic z ruské strany.

Chadžimba si samozřejmě nemůže dovolit utnout veškerou spolupráci s Ruskem. Abcházie je závislá na ruských dotacích a vojenské podpoře. Je však proti tomu, aby ruští občané mohli v Abcházii kupovat nemovitosti a půdu.

Na problémy v Abcházii samozřejmě hledí s velkým zájmem gruzínská vláda. Tbilisi odtržení svého území nikdy neuznalo a plné obnovení normálních vztahů s Ruskem podmiňuje navrácením Abcházie.

I tady se nabízí paralela s Ukrajinou. Její vláda ruskou anexi Krymu také neuznává.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy