Uzbecké úřady dnes odmítly prodloužit akreditaci rozhlasové stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFL/RL) pro její pobočku v Taškentu.
RFL/RL, které je financováno Kongresem Spojených států, v pondělí obdrželo z uzbeckého ministerstva zahraničí dopis, v němž je zamítnuto prodloužení akreditace pro práci jeho redakce v Uzbekistánu. Zároveň byla zamítnuta akreditace čtveřici novinářů pracujících nejen pro uzbeckou, ale také pro turkmenskou, tádžickou a kazašskou službu v Uzbekistánu.
Tlak na novináře roste
Uzbekistán v poslední době čelí vlně kritiky kvůli rostoucímu tlaku na novináře i aktivisty pro lidská práva v souvislosti s potlačením květnových nepokojů v Andižanu, při nichž bylo zabito údajně přes 700 lidí.
PŘEČTĚTE SI: V Uzbekistánu se zatýkalo, Karimov hřměl
"Tato neopodstatněná akce uzbeckých úřadů dále narušuje již tak chmurný stav svobody slova v Uzbekistánu" a jde o další "útok" vlády prezidenta Islama Karimova "na základní lidská práva uzbeckého lidu", uvedl šéf rozhlasové stanice Jeffrey N. Trimble ve svém prohlášení.
Redaktoři byli biti
Podle RFL nejméně devět dopisovatelů uzbecké pobočky rádia i jejich rodiny čelili výhrůžkám po telefonu, byli vyslýcháni bezpečnostními složkami, biti a jejich vybavení bylo zabaveno.
Zpravodajství o soudu s organizátory květnového povstání v Andižanu ČTĚTE ZDE.
Trimble řekl, že navzdory překážkám rádio nepřestane informovat přesně a objektivně o událostech v Uzbekistánu jeho občany i obyvatele celé Střední Asie i dalších oblastí.
Rádio obdrželo odpověď uzbeckého ministerstva ve své pražské centrále po více než čtyřech měsících od vypršení akreditace 4. srpna. Taškentská pobočka rádia, která pracuje od roku 1996, funguje od srpna v redukované podobě podle zkušeností z dřívějších let, kdy byla akreditace antidatována.
Zpráva o zákazu pro novináře ze Svobodné Evropy přichází jen dva měsíce poté, co svou redakci v Taškentu uzavřela také britská rozhlasová stanice BBC. Zdůvodnila to tím, že její novináři byli uzbeckými úřady zastrašováni.