Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová řeší další migrační krizi. Tentokrát nejde o vysoký počet žadatelů o azyl přicházejících do Německa jako před třemi lety, ale o spor s jejími politickými spojenci o budoucí migrační politiku vlády.
I když označit ministra vnitra a bývalého bavorského premiéra Horsta Seehofera za spojence Merkelové je diskutabilní. Kritizoval kancléřku už v roce 2015, že běžencům otevřela dveře příliš.
Teď ji kritizuje zase. Chce, aby Německo některé žadatele o azyl ani nepouštělo přes své hranice, pokud už mají zaregistrovanou žádost o azyl v jiné členské zemi Evropské unie.
Merkelová tvrdila, že Berlín migranty od svých hranic vracet nemůže, protože to je v rozporu s pravidly EU. Může to udělat, jen pokud se na tom členské země shodnou. Proti tomu ale její kritici namítají: Když v roce 2015 oznámila, že Německo přijme všechny Syřany prchající před válkou, také se o tom dopředu neporadila s žádnými evropskými politiky.
Nakonec se obě strany dohodly na společném řešení. CSU dá Merkelové čas do konce června, aby našla shodu o migraci s dalšími státy EU. Pokud se jí to nepodaří, bude CSU požadovat, aby se okamžitě začalo s vracením migrantů přímo z německých hranic. Merkelová následně uvedla, že jednostranné kroky by mohly vést k dominovému efektu a mít negativní dopad na EU.
Začátkem července chce kancléřka znovu posoudit situaci, nepovažuje ale za automatické, že by se v tom termínu začalo s vracením běženců z hranic, což v případě neúspěchu vyjednávání s dalšími zeměmi požaduje koaliční Křesťansko-sociální unie (CSU).
"Mám zajištěnou silnou podporu pro vyjednávání o dvoustranných dohodách s jednotlivými členskými státy EU. Ta se uskuteční před evropským summitem na konci června," oznámila na tiskové konferenci kancléřka s tím, že je pro ni důležité udržet CDU a CSU pohromadě.
Seehofer v pondělí zdůraznil, že pokud Merkelová nenajde shodu s evropskými partnery, musí být Německo připraveno běžence z hranic vracet. Ministr vnitra se s Merkelovou dlouho nemá rád a nefunguje mezi nimi takzvaná "osobní chemie." "Už s tou ženou nemohu pracovat," citoval Seehoferova slova list Welt am Sonntag. Jde také o soupeření křesťanských demokratů Angely Merkelové (CDU) a jejich bavorské sesterské strany CSU.
Boj o voliče
Bavorská strana chce uspět v podzimních zemských volbách a smazat ztráty, které utrpěla loni v říjnu ve volbách parlamentních. Část hlasů jí sebrala protiimigrantská a antiislámská Alternativa pro Německo (AfD) radikálním voláním po zastavení imigrace. CSU proto přitvrdila a snaží se voliče získat zpět.
Seehofer nedávno prohlásil, že chce urychlit deportace odmítnutých žadatelů o azyl a zpřísnit ostrahu německých hranic.
Nyní je nepravděpodobné, že by spor nakonec vedl ke konci Angely Merkelové v kancléřské funkci. Kancléřka zřejmě svolá mimořádný summit k tématu migrace.
Premiér spolkové země Hesensko Volker Bouffier řekl, že se určitě podaří najít kompromis. Sárský premiér za CDU Tobias Hans podle týdeníku Der Spiegel vyzval k dohodě.
"Nechceme svrhnout Merkelovou," řekl televizi ZDF Stephan Mayer, člen vedení CSU a poslanec německého parlamentu.
Průzkum veřejného mínění ukazuje, že Němci tentokrát za Angelou Merkelovou příliš nestojí - 53 procent dotázaných podle listu Augsburger Allgemeine chce, aby koaliční vláda křesťanských demokratů, bavorské CDU a sociálních demokratů skončila, pokud se neprosadí návrh na vracení některých migrantů na německých hranicích.