Už ne polský instalatér, teď Brity ohrožuje Pobaltí

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
26. 11. 2010 16:50
Seriál o práci unijních nováčků v EU: Britskou pevnost dobývají Litevci a Lotyši.
Britové proti zahraničním dělníkům pravidelně protestují. Žádají práci pro Brity.
Britové proti zahraničním dělníkům pravidelně protestují. Žádají práci pro Brity. | Foto: Reuters

Londýn - Když se v Británii řekne "zahraniční dělník", každý si okamžitě vybaví Poláka nebo Inda. Brzy už to ale nemusí být pravda.

Skoro tři čtvrtě milionu pracovních migrantů z Polska se na Britské ostrovy nahrnulo poté, co Polsko - spolu s dalšími sedmi postkomunistickými státy včetně Česka - v roce 2004 vstoupilo do Evropské unie.

Indové jsou ve Spojeném království naopak přistěhovalci tradičními, což souvisí s britskou koloniální minulostí.

Jak Poláci, tak Indové ale mohou své výsadní postavení na britském trhu práce v dohledné době ztratit.

Lidé z Polska už o zaměstnání na Ostrovech nestojí tolik jako dřív. Na rozdíl od Východoevropanů z jiných států.

Indům chce naopak zavřít dveře britská vláda: koncem minulého týdne oznámila, že o pětinu sníží počet pracovních povolení, která vystavuje cizincům ze zemí mimo EU.

Konec polské převahy

"Polský instalatér" je v Británii pojem. V letech 2005 až 2008 sem z Polska za prací přišlo každý rok přes 100 tisíc lidí. V roce 2006 jich bylo dokonce 151 430.

Zbavit nejen Brity strachu z polských dělníků. To byl cíl celoevropské kamapně po vstupu Poska do EU.
Zbavit nejen Brity strachu z polských dělníků. To byl cíl celoevropské kamapně po vstupu Poska do EU. | Foto: Aktuálně.cz

Na odvětví, kde zahraniční dělníci nejčastěji pracují, ale tvrdě dopadla Světová ekonomická krize. Pracovních příležitostí ve stavebnictví, zemědělství či gastronomii najednou výrazně ubylo.

A protože se Polsko z krize zotavovalo rychleji než Velká Británie, Poláci se vraceli domů, nebo do Spojeného království vůbec neodjeli.

Od září 2009 do září 2010 se v zemi podle nejnovější statistiky ministerstva vnitra zaregistrovalo 50 485 pracovníků z Polska. Mezi zářím 2008 a 2009 jich bylo 59 700.

Přílivová vlna z Pobaltí

I když se v poslední době počet Poláků znovu zvyšuje, na paty jim v Británii začínají šlapat občané dvou pobaltských republik: Litvy a Lotyšska. Polsko má přitom mnohem více obyvatel.

Lotyšsko a Litva patří k zemím, které hospodářská krize zasáhla vůbec nejvíce. I proto hledají tamní občané stále častěji práci za hranicemi.

Lotyšsko mělo v roce 2009 rozpočtový deficit 10,2 procenta HDP, Litvě zase výrazně poklesl export, a tím i výkon celé ekonomiky.

Na Britských ostrovech se v období září 2009 - září 2010 zaevidovalo 21 190 pracovníků z Litvy a 18 895 z Lotyšska. O rok dříve to bylo 13 220, respektive 12 350.

V letech 2007 a 2008 přitom Lotyšů do Británie přijelo jen něco málo přes 6000.

Vnitro zakročilo

Indové v Británii tradičně pracují jako zemědělští dělníci i počítačový experti. Londýn teď ale rozhodl, že sníží počet pracovních povolení pro lidi ze zemí mimo EU.
Indové v Británii tradičně pracují jako zemědělští dělníci i počítačový experti. Londýn teď ale rozhodl, že sníží počet pracovních povolení pro lidi ze zemí mimo EU. | Foto: Reuters

Mnohým Britům jsou pracovní migranti trnem v oku. Britská bulvární média například s oblibou upozorňují na to, že pro cizince se práce najde, zato pro občany Spojeného království místa nejsou.

Příliv pracovníků z takzvaných nových zemí EU ale Londýn omezit nesmí. Leda by Britové z Evropské unie vystoupili.

O počtu přistěhovalců z Indie však britská vláda rozhodovat může. A protože jich od září 2009 do Británie přijelo o čtvrtinu více než rok předtím (zhruba 38 000), ministryně vnitra Theresa May se rozhodla zakročit.

Nové britské regule

Spojené království v budoucnu ročně přijme maximálně 21 700 pracovníků ze zemí mimo EU, o pětinu méně než v minulosti. Výrazně sníží i počet víz pro studenty.

Transferů pracovníků uvnitř jednotlivých firem se stanovený strop týkat nemá. Zatím.

Každý zaměstnanec, který bude v Británii pracovat déle než rok, ale musí vydělávat nejméně 40 000 liber (v přepočtu 1,2 milionu korun) ročně. Indičtí programátoři si přitom na Ostrovech loni v průměru přišli na zhruba polovinu.

 

Právě se děje

Další zprávy