Útoky na křesťanské kostely v Pákistánu mají čtrnáct obětí

ČTK ČTK
15. 3. 2015 14:55
Papež řekl věřícím, že se modlí za mír v Pákistánu a za to, aby "pronásledování křesťanů skončilo stejně jako snahy světa tento fakt skrývat".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Láhaur - Dva pumové útoky u kostelů v křesťanské čtvrti východopákistánského města Láhaur si v neděli podle nemocničních zdrojů vyžádaly 14 mrtvých a téměř 80 zraněných. Podle svědků zabránil rychlý zásah bezpečnostních strážců mnohem vyššímu počtu obětí. K atentátům se podle agentury Reuters přihlásila pákistánská odnož hnutí Taliban.

Velkou bolest nad útoky v Láhauru vyjádřil během tradiční nedělní mše na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu papež František, když spontánně odsoudil pronásledování křesťanů.

"Jsou to křesťanské kostely. Křesťané jsou pronásledováni, naši bratři prolévají krev prostě jen proto, že jsou křesťané," řekl papež po modlitbě Anděl Páně.

Davům shromážděných věřících papež řekl, že se modlí za mír v Pákistánu a za to, aby "pronásledování křesťanů skončilo stejně jako snahy světa tento fakt skrývat".

Nálože vybuchly několik minut po sobě ve většinově křesťanském předměstí Láhauru. Terčem byly podle policie dva kostely, katolický a protestantský, které stojí blízko sebe. Útoky se odehrály v době nedělních bohoslužeb.

"Seděl jsem před obchodem blízko kostela, když se ozval výbuch. Rozběhl jsem se na místo a viděl jsem bezpečnostního strážce, jak zápasí s mužem, který se snažil dostat do kostela. Když se mu to nepodařilo, odpálil se," řekl agentuře Reuters svědek Amír Masih. "Viděl jsem kusy jeho těla letět vzduchem," dodal. Podle Masiha byl zabit i strážce.

Rozlícení obyvatelé po explozích lynčovali dva muže, které podezřívali ze zapojení do útoků, uvedla policie. Novinář Riáz Ahmad řekl, že viděl dvě spálená těla pohozená na křižovatce.

Láhaur, který je správním střediskem nejbohatší a nejlidnatější pákistánské provincie Paňdžáb, je obecně považován za pokojný oproti mnoha jiným oblastem v Pákistánu. I zde se ale začal projevovat růst násilí poté, co vláda loni neuspěla se snahou o mírová jednání s Talibanem.

Křesťané se na celkovém počtu 180 milionů obyvatel Pákistánu podílejí necelými dvěma procenty. Mnozí z nich obviňují vládu, že dělá málo pro jejich ochranu. Politici prý rychle přicházejí s kondolencemi po útoku na křesťany, jsou ale pomalí v jednání zaměřeném na zvýšení jejich bezpečnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy