Pákistán zrušil moratorium. Popraví všechny v celách smrti

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
10. 3. 2015 15:24
Moratorium bylo dodržováno od roku 2008, koncem loňského roku ale Islamabád začal znovu popravovat vězně odsouzené za terorismus. Nyní obnoví popravy všech, jimž byl uložen absolutní trest.
Foto: Thinkstock

Islámábád - Pákistán zrušil moratorium na výkon trestu smrti ve všech případech, tedy bez ohledu na to, za co byli viníci k absolutnímu trestu odsouzeni.

S odvoláním na činitele ministerstva vnitra o tom informovala agentura AFP.

Moratorium bylo dodržováno od roku 2008, koncem loňského roku ale Islámábád začal znovu popravovat vězně odsouzené za terorismus.

Šlo o reakci na loňský masakr ve škole ve městě Péšávár, kde islamisté z řad hnutí Tálibán povraždili 153 lidí, většinou dětí.

"Vláda zrušila moratorium na trest smrti. Ministerstvo vnitra nařídilo vládám jednotlivých provincií, aby přistoupily k popravě vězňů, kteří již vyčerpali všechny možnosti odvolání a milostí," sdělil AFP nejmenovaný vysoký představitel ministerstva.

"Platí to pro všechny (na lavici smrti), bez ohledu na povahu zločinu," doplnil podle agentury Reuters mluvčí ministerstva vnitra.

Od obnovy poprav minulý rok v prosinci bylo v Pákistánu doposud oběšeno 24 usvědčených teroristů. V předchozích více než šesti letech byl přitom popraven jediný člověk, a sice člen armády odsouzený vojenským soudem, jenž byl oběšen v listopadu 2012.

Podle odhadů mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) je v pákistánských celách smrti více než 8 000 vězňů, z nichž většina již vyčerpala veškeré možnosti odvolání.

Přívrženci absolutního trestu v Pákistánu prohlašují, že je to jediný způsob, jak omezit akce extremistů. Obnovu poprav naopak ostře kritizovaly organizace pro lidská práva i Evropská unie.

 

Právě se děje

Další zprávy