Na velvyslanectví KLDR v Madridu pracuje v současné době jeden diplomat, několik jeho asistentů a rodinní příslušníci. Jedné ženě se podařilo po dvou hodinách agresorům proklouznout. Vyskočila oknem ven a volala o pomoc. Slyšel ji soused, který zavolal policii.
Když policisté na místo dorazili, zdálo se, že šlo o planý poplach. U dveří je přivítal muž, který jim řekl, že se uvnitř nic neděje. O několik minut později od sídla velvyslanectví vyrazila dvě luxusní vozidla. Policie vrazila do budovy, kde našla svázané rukojmí. Dva z nich museli ošetřit přivolaní lékaři. Chyběli jim počítače a mobilní telefony.
Co se na severokorejské ambasádě v Madridu v únorový pátek stalo? Španělští vyšetřovatelé hned zpočátku vyloučili běžné přepadení. Celá akce proběhla hladce a musela být pečlivě naplánovaná. Podle nejnovějších informací, které přinesl španělský deník El País, se na útoku podílela americká zpravodajská služba CIA. Minimálně dva z útočníků na ni mají údajně přímé vazby.
Jestli je to pravda, potvrdí španělský nejvyšší soud. Vyšetřování celé události podle španělského deníku zatím probíhá utajovaně. Útočníkům ale zřejmě šlo o získání informací o Kim Hjok-čcholovi, bývalém severokorejském velvyslanci v Madridu, kterého Španělsko v roce 2017 v reakci na severokorejské testy jaderné zbraně Madrid vyhostil.
Kim Hjok-čchol je jedním z nejvěrnějších diplomatů severokorejského diktátora. Vedl přípravy na druhý summit Kim Čong-una s Donaldem Trumpem ve Vietnamu a je hlavním vyjednavačem se Spojenými státy o nukleárním odzbrojení KLDR výměnou za zrušení ekonomických sankcí.
Americké tajné služby se o severokorejského velvyslance ve Španělsku zajímaly už před dvěma lety, připomněl španělský deník El Mundo. Na španělské tajné služby se CIA ještě před jeho vyhoštěním obrátila s podezřením, že jde o špiona, který by mohl mít informace o tajných severokorejských raketách.